Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Jan Machulski <<

(1928-2008)

Jan Machulski - aktor, reżyser teatralny, pedagog. W naszym mieście w 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską.

Jako aktor poznał wiele scen teatralnych w całej Polsce ale jego losy stale łączyły się z Łodzią. Tu także w latach 1963-66 był aktorem Teatru Nowego. Stworzył ponad sto kreacji teatralnych i sporo ponad 50 ról filmowych.

Jan Machulski przez ponad 30 lat pracował jako wykładowca w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej imienia Leona Schillera. I choć na stałe mieszkał w Warszawie, to większość życia dzięki swej pracy na Targowej i rolom filmowym spędzał w swym rodzinnym mieście Łodzi. Wszyscy, którzy go znali nie tylko mieszkańcy naszego miasta - wiedzieli i czuli, że był łodzianinem. Bo Jan Machulski - Honorowy Obywatel Łodzi - zawsze, w każdych okolicznościach, w rozmowach i w wywiadach prasowych to podkreślał.

Rada Miejska w Łodzi w 1998 roku przyznała Janowi Machulskiemu Odznakę za Zasługi dla Miasta Łodzi, dopisując się do listy nagród, odznaczeń i wyróżnień, które były udziałem tego wyjątkowego twórcy. Inne łódzkie wyróżnienia Jana Machulskiego to tytuł „Łodzianina Roku” uzyskany rok później w konkursie Radia Łódź a także w 2003 nagroda „Złota Żaba” dla polskiego aktora na Festiwalu Camerimage. W 2008 roku otrzymał - prestiżowe wyróżnienie od Rady Miejskiej - w imieniu łodzian - Nagrodę Miasta Łodzi.

Do talentów aktorskich, które stanowią o popularności Jana Machulskiego i reżyserskich, dodać trzeba pracę ze studentami Wydziału Aktorskiego jako profesora łódzkiej Szkoły Filmowej. Przez trzy kadencje był dziekanem Wydziału Aktorskiego a także prodziekanem.

Jan Machulski - łodzianin, uczący zawodu aktora w łódzkiej Szkole, to znak markowy naszego Miasta. Rozpoznawalny w każdych okolicznościach. Książka „Chłopak z Hollyłódź”, którą napisał w 1992 roku dowodzi silnej identyfikacji Jana Machulskiego z Łodzią. Ale nawet bez tego byłby NASZ.

Z jego inicjatywy, na ulicy Piotrkowskiej, powstała Aleja Gwiazd, honorująca ludzi zasłużonych dla filmu ale też stanowiących o filmowej sławie naszego miasta.

Jan Machulski był prawdziwym ambasadorem Łodzi, osobowością na którą Łódź mogła liczyć także w promocji naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

12 listopada 2008 r. otrzymał klucze do miasta jako Honorowy Obywatel Miasta Łodzi. Jan Machulski zmarł 20.11.2008 r. Uroczystości pogrzebowe Jana Machulskiego odbyły się w warszawskim kościele sióstr wizytek. Reżyser został pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach w Warszawie.

Informację wprowadził(a): Sylwia Stańczyk (2009-01-08)
Informację zmodyfikował(a): Sylwia Stańczyk (2009-10-13)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 2580
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO