Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Andrzej Sapkowski <<

Andrzej Sapkowski - jest pisarzem. Urodził się w Łodzi i mimo międzynarodowej popularności jest ciągle łodzianinem.
Dzięki swej twórczości stał się obywatelem świata. Kilkanaście lat temu porzucił swój wyuczony zawód – jest absolwentem handlu zagranicznego na Uniwersytecie Łódzkim - i zajmuje się wyłącznie pisaniem książek, których wydał już 15. Jest też autorem opowiadań, esejów i tekstów krytycznych.

Jego książki z gatunku fantasy, tłumaczone na język czeski, słowacki, niemiecki, rosyjski, litewski, francuski i hiszpański, należą do najpoczytniejszych i najwybitniejszych w swoim gatunku.

Andrzej Sapkowski jest laureatem licznych międzynarodowych nagród. Otrzymał prestiżowy „Paszport Polityki” w 1997 roku i w tym samym roku przyznano mu w Moskwie nagrodę imienia Davida Ben Guriona za „fundamentalny wkład do fantastyki”. Jest też pięciokrotnym laureatem Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla i tyleż razy otrzymał nagrodę „Sfinksa”, przyznawaną przez czytelników. Zaś Fandom Hiszpański trzykrotnie nagrodził twórczość Andrzeja Sapkowskiego nagrodą „Ignotus”.

Czytelnicy dają wyraz atencji dla autora i swemu zainteresowaniu jego twórczością nadając mu liczne wyróżnienia jak np. tytuł Twórcy Roku, którym obdarza go Śląski Klub Fantastyki a także zakładając strony internetowe.

Andrzej Sapkowski debiutował 22 lata temu opowiadaniem „Wiedźmin” na łamach czasopisma „Fantastyka”. Od 1990 roku konsekwentnie - bez mała rok po roku - ukazuje się nowy tytuł. Nasz Honorowy Obywatel zasługuje, by wymienić wszystkie tytuły jego książek - nowel i powieści: „Wiedźmin”, ”Miecz przeznaczenia”, „Ostatnie życzenie”, „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Oko Yrrhedesa”, „Świat króla Artura”, „ Chrzest ognia”, „Wieża jaskółki”, „Pani jeziora”, „Coś się kończy, coś się zaczyna”.

Sensację stanowiła jego publikacja z 2002 roku, będąca rodzajem encyklopedii motywów i rekwizytów literatury fantastycznej pt. „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini”. A ostatnie niezwykle popularne dzieło to historyczna trylogia husycka fantasy, wydawana w rytmie dwuletnim „Narrenturm”, „Boży bojownicy” i „Lux perpetua”.

„Wiedźmin” doczekał się ekranizacji pełnometrażowej a także serialowej wersji dla TvP. Powstała też seria komiksów „Wiedźmin” a w ubiegłym roku gra komputerowa „Wiedźmin” – największa polska „superprodukcja” tego typu i jednocześnie na najwyższym światowym poziomie. W ciągu roku sprzedano milion egzemplarzy, po czym wydano edycję rozszerzoną. Popularność tych komiksów jest fantastyczna - analogicznie do twórcy „Wiedźmina” – Honorowego Obywatela Miasta Łodzi – fantastycznego Andrzeja Sapkowskiego.

Informację wprowadził(a): Sylwia Stańczyk (2009-01-08)
Informację zmodyfikował(a): Sylwia Stańczyk (2009-01-08)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 2858
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO