Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Richard Demarco <<

Richard Demarco - jest artystą malarzem, grafikiem, rysownikiem a także wybitnym organizatorem ruchu artystycznego i nauczycielem akademickim.
Pochodzi z Portobello koło Edynburga we włosko-irlandzko-szkockiej rodzinie. Kształcił się w znakomitych instytutach brytyjskich: Holy Cross Academy, Edinburgh College of Art, Moray House College, Royal Army Education Corps, Duns Scotus Academy.
Jest współzałożycielem i wicedyrektorem Traverse Theatre a także założycielem i dyrektorem The Richard Demarco Gallery.
Pracował w instytucjach i fundacjach kultury – teatralnych i plastycznych.

Od 1947 roku Richard Demarco zorganizował 1500 wystaw sztuk plastycznych i ponad 900 realizacji sztuk teatralnych. Propaguje sztukę poprzez swoje programy - wystawy, spektakle, wykłady - w 55 edycjach międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego.
Jednocześnie zyskuje popularność jako rysownik i akwarelista. Jest właścicielem około miliona fotografii, dzieł sztuki, osobistych pamiątek dokumentujących życie artystyczne i rozwój powojennej awangardy. Jego zainteresowanie sztuką i kulturą polską sprawia, że organizuje w krajach języka angielskiego spektakle Józefa Szajny, Tadeusza Kantora a także Warsztatu Formy Filmowej.

Łódź zawdzięcza Richardowi Demarco dodatkową promocję Muzeum Sztuki i Szkoły Filmowej w świecie, czego najbardziej spektakularnym przykładem była organizacja wystawy Polskiej Sztuki Współczesnej „Atelier 72” w Edynburgu.
Łódzkie środowisko artystyczne reprezentowali wówczas Stanisław Fijałkowski, Wojciech Bruszewski, Ryszard Waśko, Zbigniew Rybczyński i nieżyjący już Antoni Mikołajczyk. Podobne prezentacje Richard Demarco organizował także później w latach 1979, 1983 i 1986.

W swych wykładach artysta głosi znaczenie Łodzi dla promocji sztuki współczesnej i podkreśla rolę naszego miasta w kontaktach z Edynburgiem.
Za promocję sztuki Europy środkowo-wschodniej w 2007 roku królowa Elżbieta II nadała Richardowi Demarco tytuł Commander of the British Empire. Rząd włoski nadał mu tytuł Cavaliere della Republica d Italiana. Posiada także wyróżnienia rządu francuskiego i Szkocji.

Za upowszechnianie kultury polskiej za granicą otrzymał w 1976 roku Złoty Krzyż Zasługi a w 2007 medal „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis”. Jest doctorem honoris causa Dundee University w Szkocji, Atlanta College w USA i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Richard Demarco po raz pierwszy odwiedził Łódź w 1968 roku i od tej pory był już u nas około 50 razy. Aktywnie wspierał starania Łodzi w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi R. Demarco otrzymał w 2008 roku.

Informację wprowadził(a): Sylwia Stańczyk (2009-01-08)
Informację zmodyfikował(a): Sylwia Stańczyk (2014-02-07)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 2605
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO