Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Jan Krysiński<<

Profesor dr hab. inżynier Jan Krysiński

Profesor Jan Krysiński to humanista i naukowiec o światowym autorytecie. Urodził się wprawdzie w Warszawie, to jednak od 1945 roku mieszka w Łodzi. Tu rozwijał się intelektualnie, budując swój naukowy świat, a także budując swoją rodzinę.

Kariera naukowa profesora związana jest z Politechniką Łódzką. W polu jego zainteresowań znalazła się ogólna teoria maszyn przepływowych, silniki turbospalinowe, napędy mikroturbinowe, ale też wykorzystanie energii geotermalnej. Warto pamiętać, że profesor J. Krysiński jest konstruktorem pierwszego polskiego silnika turbospalinowego małej mocy. Do innych jego osiągnięć mających wkład w rozwój gospodarczy należy zaliczyć konstrukcję wiertarki dentystycznej na łożyskach powietrznych czy automatycznej linii do ostrzenia igieł lekarskich.

Profesor Jan Krysiński czterokrotnie był wybierany rektorem Politechniki Łódzkiej. W czasie jego kadencji rektorskich powołano trzy nowe wydziały, zakupiono dla Politechniki 6 budynków pofabrycznych, stopniowo je rewitalizując na potrzeby dydaktyczne uczelni. Ekspansywny rozwój Politechniki Łódzkiej w tym czasie to powstanie Centrum Kształcenia Międzynarodowego, gdzie odbywają się studia w języku angielskim i francuskim a korzysta z nich obecnie 1100 studentów. To także powstałe przy współpracy z Uniwersytetem w Lyonie studia specjalne - Universite de la Mode czy też utworzenie Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej, gdzie wraz z Uniwersytetem Medycznym prowadzone są badania nad zastosowaniem promieniowania laserowego w lecznictwie.

Nieustanne poszukiwanie nowych dróg rozwoju sprawia, że z inicjatywy profesora Jana Krysińskiego od sześciu lat działa, z siedzibą w kampusie uczelni, Publiczne Ogólnokształcące Liceum Politechniki Łódzkiej. Uruchomiono przy jego silnym poparciu Łódzki Uniwersytet Dziecięcy, w którym prowadzone są zajęcia dla dzieci od 7 do 12 lat.

Prywatnie pana profesora pasjonuje muzyka, co znalazło także odbicie w odbywających się już od ponad 20 lat koncertach „Muzyka na Politechnice”.

Osobowość naukową i jego twórczy potencjał doceniło sześć światowych uczelni nadając profesorowi J. Krysińskiemu doktoraty honoris causa – m.in. w Lyonie, Glasgow i Coventry. Zdobył wiele nagród i odznaczeń państwowych, zarówno polskich jak i francuskich - w tym Legię Honorową.

Doceniając światowy naukowy autorytet, niezwykłe talenty organizacyjne profesora, które sprawiły, że przyczynił się do rozwoju Politechniki Łódzkiej, ale też do promocji Łodzi akademickiej w kraju i za granicą, Rada Miejska w Łodzi postanowiła nadać profesorowi Janowi Krysińskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi.


Źródło: Departament Prezydenta, Biuro Rady Miejskiej
Informację opracował(a): Anna Kuźmicka, Ewelina Koper (2013-09-04)
Informację wprowadził(a): Anna Antonowicz (2013-09-05)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 1577
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO