Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Michał Urbaniak<<

Michał Urbaniak urodził się w Warszawie. Dorastał jednak w naszym mieście, w Łodzi, gdzie kształcił się w liceum muzycznym. Łódź to także miejsce i miasto, w którym odbyły się pierwsze jego koncerty. Słuchacze Klubu „Pod Siódemkami” byli pierwszymi, którzy mogli poznać pierwsze wykonania przyszłego światowej sławy skrzypka jazzowego.
Od 1970 roku Michał Urbaniak gra na specjalnych pięciostrunowych skrzypcach, wykonanych specjalnie dla niego. Gra też na syntezatorze skrzypcowym zwanym „gadającymi” skrzypcami. Grywa też na saksofonach sopranowym, altowym i tenorowym. Zdarza się usłyszeć jego grę na lirykonie – czyli na instrumencie elektronicznym przypominającym saksofon.

Michał Urbaniak chętnie wplata w komponowane i wykonywane przez siebie utwory elementy folklorystyczne, które zyskały uznanie czołowych amerykańskich jazzmanów. Michał Urbaniak grał w popularnych klubach ale też w słynnych salach koncertowych – Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall. Grywa, jest zapraszany i sam zaprasza do wspólnych koncertów najwybitniejszych muzyków świata.

Michał Urbaniak napisał muzykę do 25 filmów - m.in. do „Długu” Krzysztofa Krauzego, „Pożegnania jesieni” Mariusza Trelińskiego, czy do filmu „Eden” Andrzeja Czeczota. Sam – bardzo niedawno, bo w 2012 roku - zadebiutował jako aktor w filmie reżysera na stałe mieszkającego w Łodzi - Piotra Trzaskalskiego „Mój rower”. Widzowie film i rolę przyjmują z niezwykłym aplauzem. Premiera filmu odbyła się w Łodzi.

Michał Urbaniak zawsze podkreślał i podkreśla swoje szczególne związki z naszym miastem.
Stał się swoistym ambasadorem Łodzi na świecie, wszędzie tam, gdzie koncertuje.

Michał Urbaniak do Łodzi zawsze chętnie przyjeżdża, bo jak sam podkreśla darzy nasze miasto ogromnym sentymentem zarówno jako miejsce swojej młodości ale też do miejsca, gdzie tak naprawdę zaczęła się jego muzyczna droga życiowa i kariera.

Źródło: Departament Prezydenta, Biuro Rady Miejskiej
Informację wprowadził(a): Sylwia Stańczyk (2013-12-03)
Informację zmodyfikował(a): Tomasz Wilk (2013-12-03)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 1657
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO