3 maja świętuj bezpiecznie! Wyślij e-pocztówkę!

  • kategoria:
  • 3 Maja
  • Tożsamość i tradycja
  • Łódź w historii

Dwie specjalnie e-pocztówki z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja dostępne będą na stronie internetowej miasta Łodzi. Internauci wypełnić mogą je własnymi życzeniami, a następnie wysłać mailem do bliskich z okazji majowych świąt.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Kilka lat temu Miasto Łódź nawiązało do dawnego, polskiego zwyczaju wysyłania pocztówek z okazji świąt narodowych. Kartki wysyłane są z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Narodowego Święta Niepodległości czy Święta Wojska Polskiego – do wszystkich łódzkich instytucji, szkół, ośrodków kultury, wyższych uczelni i organizacji pozarządowych. Rozdawane są także łodzianom podczas miejskich rocznic i np. wycieczek po pałacu Heinzla (Urząd Miasta Łodzi, przy Piotrkowskiej 104).

W tym roku Miasto nie zorganizuje wydarzeń plenerowych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja). Ponieważ kartki nie mogą trafić bezpośrednio, do rąk mieszkańców Miasto udostępnia e-pocztówki, do pobrania i samodzielnego wypełnienia treścią.

-Zachęcamy do pobierania kartek, wysyłania życzeń do przyjaciół i bliskich. Im więcej wirtualnych kartek wyślemy, tym większe będzie wrażenie, że jesteśmy na prawdziwej majowej impreziepowiedziała Katarzyna Zielińska z Biura Komunikacji Społecznej
i Dziedzictwa Łodzi.
- Zachęcamy łodzian, by wypełnione kartki przysyłali także do Urzędu Miasta Łodzi – najciekawsze, najbardziej kreatywne życzenia opublikujemy na stronie Miasta.

Do pobrania są dwie kartki. Na pierwszej wykorzystano zdjęcie pałacu Heinzla przy Piotrkowskiej 104. Na drugiej kartce znalazł się fragment Konstytucji 3 Maja oraz fragment Marii Konopnickiej „Trzeci Maj”, pochodzący ze „Śpiewnika Historycznego 1767-1863”, w którym poetka wierszem opowiada historię Polski.

-W Polsce tradycja wysyłania pocztówek przyjęła się pod koniec XIX wieku. Umieszczano na nich często symbole narodowe lub wizerunki znanych postaci historycznych. Były alegoryczną zapowiedzią zbliżającej się niepodległości. Wysyłano kartki także z okazji świąt narodowych, zwłaszcza mieszkańcy Galicji posyłali je do bliskich w innych zaborach, gdzie epatowanie symboliką narodową nie było mile widziane. Pocztówka stała się zatem symbolem łączności narodowej Polaków – powiedział dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Majowe życzenia do łodzian sierowała również prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. "Niech pamięć o święcie 3 Maja umacnia w nas nadzieję!" - napisała prezydent H.Zdanowska.

Kartki dostępne będą na stronie internetowej www.lodz.pl/3maja od 20 kwietnia do 3 maja 2020 r.

Wypełnione kartki i maile związane z akcją wysyłać można na adres: lodz.niepodlegla@uml.lodz.pl

Jak pobrać i wypełnić kartki? 

  1. Odwiedzamy stronę www.lodz.pl/3maja
  2. Kartki dostępne są w tabeli, w dole strony. Znajdziemy tam dwie wersje
    e-kartki do pobrania.
  3. Należy zapoznać się z regulaminem zabawy, zamieszczonym w ostatniej „belce” tabelki.
  4. Wybieramy kartkę, klikając na link „pobierz w pdf”, zapisujemy kartkę w komputerze i otwieramy ją w Adobe Reader.
  5. Wypełniamy kartkę własnymi życzeniami. Może być to także wierszyk, rymowanka.
  6. Zapisujemy wypełnioną kartkę w Adobe Reader (pdf). Upewniamy się, że życzenia zostały zapisane!
  7. Wysyłamy kartkę mailem, do znajomych i bliskich, a także do Miasta Łodzi na adres lodz.niepodlegla@uml.lodz.pl Najciekawsze kartki będą opublikowane na stronie Miasta Łodzi www.lodz.pl/3maja 
  8. Uwaga! Z uwagi na ochronę danych osobowych nie umieszczamy na kartce, którą wyślemy do publikacji, swojego nazwiska i adresu jedynie imiona, pseudonimy, nazwy miast itp.

Metryka strony i historia zmian