- Bon stażowy przyznawany jest na wniosek osoby bezrobotnej do 30 roku życia. Bon stażowy wydawany jest na podstawie Indywidualnego Planu Działania u doradcy klienta.
- Osoba zainteresowania wydaniem bonu stażowego składa wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi.
- W związku z określonym limitem środków Funduszu Pracy, w ramach którego finansowane jest przedmiotowe zadanie, usługa ta dostępna jest okresowo. Druki wniosków dostępne są u doradców klienta w siedzibie Urzędu przy ul. Milionowej 91.
- Okres ważności bonu stażowego określa Urząd.
- Po otrzymaniu bonu stażowego bezrobotny kieruje się do wybranego przez siebie pracodawcy z wnioskiem o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu. Wypełniony przez pracodawcę wniosek należy złożyć w Urzędzie w terminie ważności bonu stażowego.
Przyznanie osobie bezrobotnej bonu stażowego
OPIS SPRAWY
Osobie bezrobotnej do 30 roku życia przysługuje bon stażowy stanowiący gwarancję do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego przez okres 6 miesięcy o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia przez kolejny okres 6 miesięcy.
Przyznanie bonu następuje na podstawie Indywidualnego Planu Działania.
Pracodawcy, który zatrudnieni bezrobotnego przez okres 6 miesięcy ,urząd wypłaca premię.
W ramach bonu stażowego urząd finansuje koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu oraz koszty niezbędnych badań lekarskich.
W SKRÓCIE
w urzędzie
Pojedź do wskazanego pracodawcy w celu wypełnienia dokumentów
pismo o sposobie rozpatrzenia wniosku i bonu stażowego wysłane jest pocztą
urząd ustala termin zawarcia umowy z pracodawcą i termin rozpoczęcia stażu
otrzymasz decyzję o przyznaniu stypendium stażowego
pismo o sposobie rozpatrzenia wniosku wysłane jest pocztą
PRZYDATNE INFORMACJE
- Wniosek o przyznanie bonu stażowego wydawany jest u doradcy zawodowego na podstawie Indywidualnego Planu Działania i należy zgłosić się osobiście (wizyta w urzędzie nie wymaga umówienia się).
- W ramach bonu stażowego urząd finansuje:
- Koszty dojazdu do i z miejsca odbywania stażu, w formie ryczałtu do wysokości 600 zł wypłacane co miesiąc w wysokości do 100 zł wypłacane wraz ze stypendium stażowym,
- Koszty niezbędnych badań lekarskich
- Wydanie decyzji o przyznaniu stypendium z tytułu odbywania stażu w ramach bonu stażowego następuje w terminie 30 dni po rozpoczęciu stażu.
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
Forma pomocy
Bon stażowy stanowi gwarancję skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy.
Kryteria przyznania
Byubiegać się obon stażowy należy:
- być zarejestrowanym jako bezrobotnyw Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi,
- mieć mniej niż 30 lat.
Finansowanie bonu stażowego
W ramach bonu stażowego finansowane są:
- stypendium za okres odbywania stażu w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych,
- koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu w formie ryczałtu, wypłacanego bezrobotnemu w miesięcznych transzach (aktualną maksymalną kwotę ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu oraz aktualną maksymalną kwotę miesięcznej transzy ogłasza, w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski” minister właściwy do spraw pracy,
- koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych.
Obowiązywanie stypendium w czasie niezdolności do pracy
Za okres udokumentowanej niezdolności do pracy bezrobotny zachowuje prawo do stypendium. Niezdolność tę należy udokumentować elektronicznym zaświadczeniem lekarskim e-ZLA.
Premia dla pracodawcy
Pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy Urząd wypłaca premię. Kwota premii podlega waloryzacji.
Przydatne informacje
- w okresie odbywania stażu nadal pozostaje się osobą bezrobotną,
- odbywający staż ma prawo do 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu, nie ma prawa do urlopu bezpłatnego i okolicznościowego – są to uprawnienia związane z umową o pracę,
- po zakończeniu stażu uczestnik otrzymuje zaświadczenie o odbyciu stażu, a od pracodawcy - opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu,
- okres pobierania stypendium wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych,
- okres pobierania stypendium nie wlicza się do okresu umożliwiającego nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
- Urząd na wniosek stażysty może rozwiązać z pracodawcą umowę o organizację stażu w przypadku niezrealizowania przez niego programu stażu lub niedotrzymania warunków jego organizacji, oczywiście po uprzednim wysłuchaniu organizatora stażu,
- Urząd na wniosek organizatora lub z Urzędu, po zasięgnięciu opinii organizatora i wysłuchaniu bezrobotnego, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu w określonych przypadkach tj.: nieusprawiedliwionej nieobecności na stażu, naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej zrealizowanie programu stażu.
Termin realizacji
W ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego bonu stażowego wraz z pozostałymi dokumentami
Miejsce załatwienia
Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
ul. Milionowa 91
93-121 Łódź
Infolinia powiatowych urzędów pracy: 19524
Umawianie/rezerwacja wizyty
Nie dotyczy
Brak
Formy i miejsce składania dokumentów
- osobiście
- Powiatowy Urząd Pracy w łodzi
ul. milionowa 91
93-121 Łódź
- Powiatowy Urząd Pracy w łodzi
Termin składania dokumentów
Terminy naboru wniosków ogłasza każdorazowo Dyrektor PUP w Łodzi
Wymagane dokumenty
|
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku - art. 66l
Tryb odwoławczy
Brak