Składanie wniosków CEIDG-1 o rozpoczęcie, zmianę, zawieszenie, wznowienie oraz wykreślenie działalności gospodarczej.
Istnieją 3 możliwości złożenia wniosku CEIDG-1
- Osobiście lub przez pełnomocnika po wcześniejszym umówieniu wizyty.
- On-line po uprzednim zalogowaniu przy użyciu profilu zaufanego na stronie internetowej i podpisaniu wniosku podpisem elektronicznym bądź profilem zaufanym.
- Listem poleconym - wniosek opatrzony jest własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, którego własnoręczność poświadczona jest przez notariusza.
Informacja dla cudzoziemców – art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Osoby zagraniczne z państw członkowskichUE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, USA i Konfederacji Szwajcarskiej mogą podejmować iwykonywaćdziałalnośćgospodarcząnaterytorium Rzeczypospolitej Polskiej natakich samych zasadach, jakobywatele polscy.
- Obywatele innych państw niżpaństwaczłonkowskiektórzy:
- posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej:
- zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 144art. 151 ust. 1, art. 159 ust. 1, lub art. 186 ust. 1 pkt 3,4 i 7 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
- status uchodźcy,
- ochronę uzupełniającą,
- zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany,
- zezwolenie na pobyt czasowy i pozostają w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej, udzieloneze względu na kontynuowanie prowadzonej już działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
- korzystają w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej,
- posiadają ważną Kartę Polaka,
- są członkami rodziny, w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, dołączającymi do obywateli państw, o których mowa w ust. 1, lub przebywającymi z nimi.
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub na podstawie umieszczonego w dokumencie podróży odcisku stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wnioskubyli uprawnieni do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. c i g.
- są uczestnikami organizowanych lub współorganizowanych przez podmioty, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, programów wsparcia dla cudzoziemców w zakresie podejmowania i wykonywania dzielności gospodarczej na terytorium RP
- mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
- posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej:
- Osoby zagraniczne inne niż wymienione w ust. 1 i 2 mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki: komandytowej, komandytowo-akcyjnej,z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej i akcyjnej, a także do przystępowania do takich spółek orazobejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
- Członek rodziny, w rozumieniu art. 159 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,osoby zagranicznej, do której odnoszą się umowy międzynarodowe, o których mowa w ust. 3,posiadający zezwolenie na pobyt czasowy, może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak ta osoba zagraniczna.
- Członek rodziny, w rozumieniu art. 159 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,posiadający zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z przybywaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywaniem na tym terytorium w celu połączenia z rodziną, możepodejmować i wykonywać działalność gospodarczą w takim samym zakresie jak cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i wykonują działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dokonanego na zasadzie wzajemności.