- W sprawie chęci przyjęcia dziecka do żłobka rodzic/opiekun zgłasza się do kierownika placówki lub osoby go zastępującej.
- Rodzic/opiekun składa w żłobku „Kartę zgłoszenia dziecka do żłobka” wraz z wymaganymi do wglądu dokumentami.
- Karty zgłoszenia dziecka do żłobka przyjmowane są od kwietnia w danym roku, gdzie czas rozpoczęcia pobytu dziecka w żłobku rozpoczyna się we wrześniu.
- Komisja ds. naboru funkcjonuje przy rozpatrywaniu zgłoszeń w określonym terminie naboru na wrzesień. W pozostałych miesiącach zgłoszenia analizuje i rozpatruje kierownik żłobka.
- Rodzic/opiekun ustala z kierownikiem żłobka termin przyjęcia dziecka do żłobka i składa wówczas niezbędne dokumenty.
- Umowę o świadczenie usług rodzic/opiekun podpisuje z kierownikiem żłobka przedstawiając dokumenty do wglądu:
- dowód osobisty,
- odpis skróconego aktu urodzenia lub inny dokument (np. paszport, orzeczenie sądu) potwierdzający prawo do dziecka.
Przyjęcie dziecka do żłobka
OPIS SPRAWY
Nabór dziecka do żłobka dotyczy rodziców/opiekunów prawnych pracujących lub/i uczących się w trybie dziennym.
W SKRÓCIE
jeżeli dziecko ma być przyjęte od września danego roku
sposób kontaktu określa kierownik żłobka
sposób przekazania informacji zwrotnej ustalany jest z kierownikiem żłobka
sposób potwierdzenia określa kierownik żłobka
osobiście w siedzibie żłobka
osobiście przez obojga rodziców/opiekunów w siedzibie żłobka
PRZYDATNE INFORMACJE
- wymaga złożenia dokumentów w wersji papierowej
- wizyta w żłobku wymaga umówienia się
- sprawa nie wymaga opłat
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
- Pierwszeństwo przy przyjęciu do żłobka mają dzieci, wg kolejności:
- rodziców(rodzica)/opiekunów(opiekuna) posiadających „Łódzką Kartę Dużej Rodziny" w przypadku, gdy pracują lub uczą się;
- matek lub ojców pracujących lub/i uczących się w trybie dziennym, samotnie wychowujących dzieci z uwzględnieniem „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka” będących na liście rezerwowej na dzień rozpoczęcia naboru. Rodzic samotnie wychowujący dziecko to rodzic będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, albo rodzic w stosunku do którego orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, a także rodzic pozostający w związku małżeńskim, jeżeli jego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności;
- rodziców/opiekunów pracujących lub/ i uczących się w trybie dziennym z uwzględnieniem „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka” będących na liście rezerwowej na dzień rozpoczęcia naboru;
- matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź niezdolność do samodzielnej egzystencji z uwzględnieniem „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka” będących na liście rezerwowej na dzień rozpoczęcia naboru.
- Po zakończeniu okresu składania „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka”, kierownik żłobka organizuje pracę Zespołu ds. naboru, w skład którego wchodzą: kierownik żłobka, osoba zastępująca kierownika, opiekun z każdej grupy, do której planowany jest nabór.
- Pierwszym etapem pracy ww. zespołu jest określenie liczby wolnych miejsc w poszczególnych grupach po uwzględnieniu dzieci pozostających w placówce na kolejny rok, a następnie sporządzenie protokołu dotyczącego:
- składu zespołu ds. naboru,
- liczby kart złożonych przez rodziców/opiekunów,
- liczby kart, które spełniają kryteria pierwszeństwa w przyjęciu do żłobka zgodnie z pkt. 1.
- Jeżeli liczba „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka” spełniających warunki pierwszeństwa jest większa od liczby miejsc w placówce to wówczas przy przyjęciu dodatkowo jest uwzględniana sytuacja, w której:
- rodzeństwo aktualnie uczęszcza bądź uczęszczało do danego żłobka,
- rodzeństwo uczęszcza do innej placówki oświatowej blisko żłobka,
- miejsce zamieszkania dziecka jest w pobliżu żłobka,
- miejsce pracy rodziców/opiekunów jest w pobliżu żłobka,
- występuje niepełnosprawność rodzeństwa dziecka zgłoszonego do placówki.
- Jeśli po 2 etapowej analizie nadal jest więcej „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka” spełniających te same warunki niż liczba wolnych miejsc wówczas zespół ds. naboru przystępuje do losowania kart na następujących zasadach:
- każda z „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka” podlegająca losowaniu otrzymuje indywidualny numer,
- sporządzane są losy odpowiadające numerom „Kart zgłoszenia dziecka do żłobka”
- członkowie zespołu ds. naboru losują liczbę losów odpowiadającą liczbie pozostałych wolnych miejsc w placówce,
- następnie nazwiska i imiona dzieci zostają wpisane na wstępną listę dzieci przyjętych.
- Następnie zespół ds. naboru określa wstępną listę dzieci przyjętych i wstępną listę rezerwową, które są weryfikowane z listami ze wszystkich placówek Miejskiego Zespołu Żłobków w Łodzi. Jeżeli po ogólnej weryfikacji zostaną wolne miejsca, lista dzieci przyjętych do żłobka uzupełniana jest wgzasad określonych w pkt 4.
- Z przeprowadzonego losowania kandydatów do żłobka, zespół ds. naboru sporządza protokół.
- Po zakończeniu prac związanych z naborem, zespół ds. naboru przestaje działać.
- W wyjątkowych sytuacjach, w trybie pilnym mogą być przyjęte dzieci z rodzin, w których wystąpiły okoliczności szczególne np. śmierć jednego z rodziców/opiekunów, pobyt w szpitalu jednego z rodziców/opiekunów itp.
- W sytuacji, podjęcia decyzji o oczekiwaniu na wolne miejsce w danej placówce rodzic/opiekun ustala z kierownikiem żłobka sposób potwierdzania tego faktu.
- Rodzice/opiekunowie, których dzieci są na liście przyjętych do żłobka zobowiązani są do zawarcia pisemnej umowy w terminie określonym przez kierownika żłobka.
- W przypadku niezgłoszenia się dziecka do żłobka w ciągu 3 dni od ustalonego w umowie terminu i braku informacji od rodzica/opiekuna, kierownik uznaje zgłoszenie dziecka za nieaktualne, a umowę za nieobowiązującą, a na jego miejsce zostaje przyjęte dziecko z listy rezerwowej.
- W dniu przyjęcia dziecka do żłobka po raz pierwszy rodzic/opiekun przedkłada w żłobku zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do pobytu dziecka w grupie żłobkowej.
- W przypadku zalegania z opłatami za pobyt dziecka w placówce przez 1 miesiąc dziecko jest wypisane ze żłobka. Kierownik rozwiązuje umowę o świadczenie usług ze skutkiem natychmiastowym.
- Odmowa przyjęcia dziecka do żłobka może nastąpić m.in. w sytuacjach:
- braku miejsca w żłobku,
- niedostarczenia do żłobka aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do uczęszczania dziecka do żłobka.
- niewniesienia opłaty za pobyt dziecka w żłobku przez rodzica/opiekuna w terminie powtórnie wyznaczonym przez kierownika żłobka,
- stwierdzenia objawów wskazujących na stan chorobowy dziecka,
- niedostarczenia aktualnego zaświadczenia lekarskiego lub oświadczenia rodzica/opiekuna o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczęszczania dziecka do żłobka po przebytej chorobie,
- niedostarczenia zaświadczenia lekarskiego o szczegółowych przeciwskazaniach w zakresie żywienia. Żłobek nie zapewnia opieki dzieciom, które wymagają specjalistycznej, niemożliwej do zapewnienia w żywieniu zbiorowym, indywidualnej diety.
- Opłaty i zwolnienia za pobyt dziecka w żłobku są określone uchwałami Rady Miejskiej w Łodzi i obejmują:
- miesięczna opłatę stałą, która nie podlega odpisom, jednakże w przypadku czasowego zawieszenia funkcjonowania żłobka z przyczyn zewnętrznych, opłata ta podlega odpisowi w wysokości proporcjonalnej do okresu, w którym żłobek nie mógł świadczyć swoich usług.
- opłatę za każdą rozpoczęta godzinę pobytu powyżej 10 godzin,
- opłatę za żywienie wg stawki ustalonej przez kierownika w porozumieniu z radą rodziców i przemnożoną przez liczbę dni roboczych w danym miesiącu.
- rodzicom/opiekunom przysługuje odpis z tytułu nieobecności dziecka w żłobku w miesiącu kalendarzowym trwającej 4 dni i więcej w wysokości dziennej stawki w dniach absencji dziecka.
- Rodzic/opiekun dokonuje wpłat za pobyt dziecka w placówce na rachunek bankowy danego żłobka w terminach wskazanych przez kierownika żłobka.
Uwaga!
- W przypadku zalegania z opłatami za pobyt dziecka w placówce przez 1 miesiąc dziecko jest wypisane ze żłobka. Kierownik rozwiązuje umowę o świadczenie usług ze skutkiem natychmiastowym.
- Po uregulowaniu zaległości, ponowne przyjęcie dziecka do żłobka, może nastąpić w sytuacji posiadanych wolnych miejsc w placówce i po wniesieniu wpłaty bieżącej.
- Kierownik żłobka może rozwiązać umowę o świadczenie usług w sytuacji:
- wymagającej stałych i zindywidualizowanych oddziaływań wobec dziecka ze strony osoby dorosłej,
- kiedy zachowania dziecka zagrażają jego bezpieczeństwu lub innym dzieciom i rodzice/opiekunowie nie podejmują współpracy w zakresie konsultacji specjalistycznej i ewentualnej terapii,
- gdy zachowanie rodzica/opiekuna dziecka mimo upomnień, zakłóca prace placówki lub poczucie bezpieczeństwa dzieci bądź pracowników żłobka,
- wymagającej specjalistycznej, indywidualnej diety niemożliwej do zapewnienia w placówce,
- gdy dziecko ukończy 3 rok życia a rodzic/opiekun nie przedstawi oświadczenia o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym.
Dokumenty do wglądu dla rodziców znajdują się w sekcji Dokumenty(Pozostałe dokumenty) oraz na stronie https://mzz.lodz.pl/
Termin realizacji
Dzieci przyjmowane są na bieżąco w zależności odliczby wolnych miejsc w placówce. Zapisy dzieci w danym roku na wrzesień prowadzone są od kwietnia. Ze względu na absencję dopuszcza się liczbę dzieci zapisanych wyższą od liczby planu miejsc do 25%.
Miejsce załatwienia
Miejski Zespół Żłobków w Łodzi
91 - 063 Łódź, ul. Zachodnia 55a
https://mzz.lodz.pl/; e-mail sekretariat@mzz.lodz.pl;biuro@mzz.lodz.pl
Wykaz adresów i telefonów żłobków w Łodzi znajduje się w sekcji Dokumenty(Pozostałe dokumenty)
Umawianie/rezerwacja wizyty
Przyjmowanie Kart przyjęcia dziecka do żłobka, po uprzednim umówieniu wizyty.
Wykaz adresów i telefonów żłobków w Łodzi znajduje się w sekcji Dokumenty(Pozostałe dokumenty)
Brak
Formy i miejsce składania dokumentów
Kartę zgłoszenia dziecka do żłobka należy dostarczyć osobiście do wybranej placówki.
Wykaz adresów i telefonów żłobków w Łodzi znajduje się wpoluPozostałe dokumenty
Termin składania dokumentów
Dzieci przyjmowane są na bieżąco w zależności od ilości wolnych miejsc w placówce. Zapisy dzieci w danym roku na wrzesień prowadzone są od kwietnia.
Wymagane dokumenty
Dokumenty do złożenia |
Dokumenty do złożenia przy zgłoszeniu dziecka do żłobka: |
|
druk do pobrania |
Dokumenty do przyjęcia dziecka do żłobka: |
|
druk do pobrania |
|
druk do pobrania |
|
|
Dokumenty do wglądu |
|
|
Dokumenty do podpisania w żłobku |
|
druk do pobrania |
|
|
klauzula informacyjna do pobrania |
Pozostałe dokumenty |
|
do pobrania |
|
do pobrania |
|
do pobrania |
|
do pobrania |
|
do pobrania |
|
do pobrania |
Podstawa prawna
- uchwała Nr V/138/24 RM w Łodzi z dnia 28 sierpnia 2024r. . zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia opłat za pobyt dziecka w żłobkach utworzonych przez Miasto Łódź ( Dz. Urz. Woj. Łódz. 2024.7183)
- uchwała Nr V/139/24 RM w Łodzi z dnia 28 sierpnia 2024r. w sprawie zwolnienia z opłaty stałej za pobyt dziecka w żłobku utworzonym przez Miasto Łódź (Dz. Urz. Woj. Łódz. 2024.7253)
- uchwała Nr LXVIII/2007/22 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 listopada 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia opłat za pobyt dziecka w żłobkach utworzonych przez Miasto Łódź (Dz. Urz. Woj. Łódz. 2022.7021)
- uchwała Nr XXIII/797/20 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 1 kwietnia 2020 r. w sprawie ustalenia opłat za pobyt dziecka w żłobkach utworzonych przez Miasto Łódź (Dz. Urz. Woj. Łódz. 2020.2448)
- uchwała Nr XXIV/811/20 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 15 kwietnia 2020 r. w sprawie ustalenia Statut Miejskiego Zespołu Żłobków w Łodzi (Dz. Urz. Woj. Łódz. 2020.2595)
Tryb odwoławczy
Brak