Forma pomocy
Świadczenie pieniężne. Świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania osoby, która osiągnęła pełnoletność w rodzinnej pieczy zastępczej i nadal przebywa w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka nie mogą być niższe niż kwota:
- 889,00zł miesięcznie – w przypadku pobytu takiej osoby w rodzinie zastępczej spokrewnionej;
- 1.361,00miesięcznie – w przypadku pobytu takiej osoby w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka.
Kryteria przyznania
Rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługują świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej również po osiągnięciu przez to dziecko pełnoletności, jeżeli nadal przebywa w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, jeżeli to dziecko:
- nie ukończyło jeszcze 25. roku życia,
- uczy się: w szkole; w uczelni; u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego; na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia,
- legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
Ponadto rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka musi wyrazić zgodę na dalszy pobyt tego dziecka po osiągnięciu pełnoletności w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Świadczenia przysługują w czasie trwania odpowiednio roku szkolnego, akademickiego, kursu albo przygotowania zawodowego lub w okresie obowiązywanie orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez to dziecko 25. roku życia.
W przypadku gdy rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka nie ponosi kosztów utrzymania dziecka, o którym mowa powyżej, w związku z jego w domu pomocy społecznej, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii zapewniającym całodobową opiekę, specjalnym ośrodku wychowawczym, hospicjum stacjonarnym, oddziale medycyny paliatywnej, areszcie śledczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, okręgowym ośrodku wychowawczym – otrzymuje świadczenia, w wysokości nie niższej niż 20% przyznanych świadczeń.
W przypadku, gdy świadczenie przysługuje rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka za niepełny miesiąc kalendarzowy, wypłaca się je w wysokości proporcjonalnej do liczby dni pobytu dziecka, o którym mowa powyżej, w danym miesiącu kalendarzowym.
Gdy po ukończeniu nauki w szkole ponadgimnazjalnej / studiów I stopnia osoby, która osiągnęła pełnoletność w rodzinnej pieczy zastępczej i nadal przebywa w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, została przyjęta w tym samym roku kalendarzowym na studia wyższe / do zakładu kształcenia nauczycieli /studia II stopnia – świadczenie przysługuje rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka także za miesiąc wrzesień.
Osoby otrzymujące świadczenie są obowiązane niezwłocznie poinformować organ, który przyznał te świadczenia pieniężne, o każdej zmianie sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej ich oraz dziecka, o którym mowa powyżej, która ma wpływ na prawo do tych świadczeń.