- Zainteresowany składa w kancelarii (parter) osobiście lub przez pełnomocnika wniosek o przedłużenie ważności legitymacji instruktora nauki jazdy, po wcześniejszym zweryfikowaniu przez pracowników pokoju B15.
- Przyjmowanie wniosków – Urząd Miasta Łodzi Wydział Spraw Obywatelskich i Komunikacji, ul. Smugowa 26a i 30/32, w godzinach pracy Urzędu tj. poniedziałek, środa – piątek 8:00 – 16:00, wtorek 8:00 – 17:00.
- Pracownik merytoryczny przedłuża ważność legitymacji w terminie do 30 dni
Przedłużenie ważności legitymacji instruktora nauki jazdy
OPIS SPRAWY
Sprawa dotyczy osób, które chcą przedłużyć ważność legitymacji instruktora nauki jazdy.
Osoby chcące przedłużyć ważność legitymacji instruktora nauki jazdy muszą zgłosić się do Oddziału Nadzoru i Kontroli Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji, ul. Smugowa 26a i 30/32 (po uprzednim umówieniu wizyty) wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
W SKRÓCIE
wybierz sprawy z grupy „A”
nie potwierdzaj wizyty w biletomacie-sprawę zrealizujesz w pokoju B-15
dokument wydawany jest od ręki
PRZYDATNE INFORMACJE
- sprawa możliwa do załatwienia przez pełnomocnika
- wymaga złożenia dokumentów w wersji papierowej
- wizyta w urzędzie wymaga umówienia się
- sprawa nie wymaga opłat, za wyjątkiem pełnomocnictwa
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
- Okres ważności legitymacji przedłuża się na okres wynikający z terminów badań lekarskich i psychologicznych.
- Orzeczenie lekarskie o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora wydaje, po przeprowadzeniu badania lekarskiego, uprawniony lekarz posiadający prawo do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy oraz posiadający uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
- Badanie lekarskie jest wykonywane w zakresie i na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Zakres badań lekarskich obejmuje ponadto ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
- Orzeczenie psychologiczne o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora wydaje uprawniony psycholog po przeprowadzeniu badania psychologicznego.
- Badanie lekarskie i badanie psychologiczne przeprowadza się przed przystąpieniem do kursu dla kandydatów na instruktorów, a następnie okresowo dla osób w wieku:
- do 60 lat - co 5 lat;
- powyżej 60 lat - co 30 miesięcy.
- Terminy badań mogą ulec skróceniu, jeżeli lekarz lub psycholog w wyniku badania lekarskiego lub psychologicznego stwierdzi u osoby badanej stan zdrowia wskazujący na możliwość wystąpienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przed upływem ww. terminów.
- Skierowanie na badanie lekarskie i badanie psychologiczne dla instruktorów wydaje odpowiedni podmiot prowadzący szkolenie.
- Działając przez pełnomocnika, osoba upoważniona powinna przedłożyć pisemne pełnomocnictwo oraz okazać swój dowód osobisty.
- W przypadku, gdy legitymacja instruktora nauki jazdy wydana jest na podstawie przepisów prawa obowiązujących do dnia 12.07.2024 r., konieczna jest jej wymiana (patrz procedura: Wymiana legitymacji instruktora nauki jazdy)
- W przypadku, gdy brak jest miejsca na przedłużenie ważności legitymacji instruktora nauki, konieczna jest jej wymiana (patrz procedura: Wymiana legitymacji instruktora nauki jazdy)
Termin realizacji
Do 30 dni
Miejsce załatwienia
Wydział Spraw Obywatelskich i Komunikacji
Oddział Nadzoru i Kontroli
91-433 Łódź, ul. Smugowa 26a i 30/32
pok. B-15
Telefoniczna informacja UMŁ - Call Center: +48 (42) 638-44-44
Umawianie/rezerwacja wizyty
Wizyta w urzędzie wymaga umówienia się za pośrednictwem strony internetowej:
https://wizyty.uml.lodz.pl/- (sprawy z grupy A)
Przypominamy, że:
- Jedna umówiona wizyta dotyczy wyłącznie jednej sprawy
- Nie ma możliwości kolejnego umówienia się na wizytę w ramach tej samej usługi przed realizacją wcześniej umówionej wizyty
- Rezygnacji z umówionej wizyty lub zmiany jej terminu można dokonać poprzez link, który przesyłany jest automatycznie wraz z potwierdzeniem umówionej wizyty na wskazany wcześniej adres e-mail
Rodzaj opłaty | Wysokość opłaty |
---|---|
Skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa (opłata nie dotyczy sytuacji, gdy pełnomocnikiem jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, jednostka budżetowa lub samorządowa) | 17,00 zł |
nr konta bankowego do opłaty skarbowej: Bank Pekao S.A. nr 50 1240 1037 1111 0011 0925 0073
Opłatę należy wnieść kartą płatniczą lub gotówką bezpośrednio w Wydziale w kasie automatycznej, gotówką w oddziale Banku Pekao S.A. zlokalizowanym w budynku Wydziału lub przelewem na konto.
Formy i miejsce składania dokumentów
- osobiście:
- ul. Smugowa 26a i 30/32
Termin składania dokumentów
Wnioski można składać w ciągu całego roku
Wymagane dokumenty
Dokumenty do złożenia: |
|
druk do pobrania |
|
|
|
|
Dokumenty do wglądu: |
|
Pozostałe dokumenty |
|
klauzula informacyjna do pobrania |
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego
- ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie uzyskiwania uprawnień przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, a także stawek wynagrodzenia członków komisji
- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
Tryb odwoławczy
Brak