Zmiana zakresu szkolenia prowadzonego przez ośrodek szkolenia kierowców @

OPIS SPRAWY

Sprawa dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą zmienić zakres szkolenia prowadzonego przez ośrodek szkolenia kierowców.

Osoby chcące zmienić zakres szkolenia prowadzonego przez ośrodek szkolenia kierowców muszą zgłosić się do Oddziału Nadzoru i Kontroli Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji, ul. Smugowa 26a i 30/32 (po uprzednim umówieniu wizyty) bądź załatwić sprawę elektronicznie poprzez złożenie wniosku za pomocą platformy biznes.gov.pl lub ePUAP.

Pamiętaj!

Zgłoszenie zmian poprzez platformę biznes.gov.pl nie dotyczy rozszerzenia zakresu prowadzonych szkoleń o inne kategorie prawa jazdy.

W SKRÓCIE

KROK 1
Wnieś opłatę

przelewem lub podczas wizyty w Urzędzie (wymaga umówienia wizyty)

KROK 2
Złóż wniosek i załączniki

elektronicznie lub w Urzędzie, (wymaga umówienia wizyty – sprawy grupy „A”)

KROK 3
Czekaj na e-mail

o możliwości odbioru zaświadczenia

KROK 4
Zarezerwuj wizytę

wybierz sprawy z grupy „A”

KROK 5
Odbierz zaświadczenie oraz załącznik

nie potwierdzaj wizyty w biletomacie-sprawę zrealizujesz w pokoju B-15

PRZYDATNE INFORMACJE

  • wizyta w Urzędzie wymaga umówienia się
  • sprawa możliwa do załatwienia przez pełnomocnika
  • możliwość złożenia wniosku online

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Sposób załatwienia sprawy
  1. Przedsiębiorca, który jest wpisany do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców, możezmienić zakres szkolenia. W tym celu przedsiębiorca składa w kancelarii (parter) wniosek zgodny ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2019 r. w sprawie numeru ewidencyjnego ośrodka szkolenia kierowców i innego podmiotu prowadzącego szkolenie, wzorów dokumentów związanych z utworzeniem i działalnością ośrodka szkolenia kierowców oraz wysokości opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców i opłaty za wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez ten ośrodek wraz z oświadczeniem o treści określonej w art. 28 ust. 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami tj.:

    „Oświadczam, że:

    • dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców są kompletne i zgodne z prawdą;
    • znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, określone w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.”.
  2. Przyjmowanie wniosków – Urząd Miasta Łodzi Wydział Spraw Obywatelskich i Komunikacji Oddział Nadzoru i Kontroli ul. Smugowa 26a i 30/32, w godzinach pracy Urzędu tj. poniedziałek, środa – piątek 8:00 – 16:00, wtorek 8:00 – 17:00.
  3. Po otrzymaniu wniosku pracownik merytoryczny dokonuje zmiany w prowadzonym rejestrze poprzez umieszczenie nowego zakresu szkoleń prowadzonego przez ośrodek szkolenia kierowców oraz wystawia zaświadczenie o wpisie przedsiębiorcy do ww. rejestru, zawierające zaktualizowane dane.
  4. Opcjonalnie złożenie przedmiotowego wniosku możliwe jest za pośrednictwem platformy ePUAP lub biznes.gov.pl
    Zgłoszenie zmian poprzez platformę biznes.gov.pl nie dotyczy rozszerzenia zakresu prowadzonych szkoleń o inne kategorie prawa jazdy.
Informacje uzupełniające

Ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca, który:

  • posiada infrastrukturę odpowiednią do zakresu prowadzonego szkolenia:
    • salę wykładową,
    • pomieszczenie biurowe,
    • plac manewrowy oraz
    • pojazd przeznaczony do nauki jazdy;
  • zatrudnia w ośrodku szkolenia kierowców co najmniej jednego instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku, lub sam jest instruktorem spełniającym te wymagania;
  • posiada w ośrodku szkolenia kierowców zbiory przepisów ruchu drogowego oraz pomoce dydaktyczne właściwe ze względu na rodzaj prowadzonego szkolenia;
  • nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów - dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej.

W przypadku braku ewentualnego pisemnego pełnomocnictwa wnioskodawca zostanie wezwany do jego przedłożenia w terminie 7 dni. Nieusunięcie braku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Organ jest obowiązany dokonać wpisu przedsiębiorcy do rejestru działalności regulowanej w terminie 7 dni od dnia wpływu do organu wniosku o wpis wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej, dla której rejestr jest prowadzony. Jeżeli wpis nie zostanie dokonany w ww. terminie, a od dnia wpływu wniosku do tego organu upłynęło 14 dni, przedsiębiorca może rozpocząć działalność. Nie dotyczy to przypadku, gdy organ wezwał przedsiębiorcę do uzupełnienia wniosku o wpis. Czynności tej dokonuje się nie później niż przed upływem 7 dni od dnia jego otrzymania. Po uzupełnieniu wniosku pracownik ma ponownie 7 dni na dokonanie wpisu do rejestru. Pracownik merytoryczny w drodze decyzji, odmawia wpisu przedsiębiorcy do rejestru, w przypadku gdy wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem lub przedsiębiorcę wykreślono na skutek wydania przez starostę decyzji administracyjnej o zakazie wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem, w okresie 3 lat od dnia jej wydania.

Przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców jest obowiązany zgłosić zmianę danych wpisanych do rejestru w terminie 14 dni od dnia zajścia zdarzenia, które spowodowało zmianę tych danych.

Zgłoszenie nowych danych, o ile dotyczyć ono będzie rozszerzenia zakresu działalności lub danych zawartych w rejestrze, które zostały zamieszczone na wydanym przez starostę zaświadczeniu potwierdzającym wpis przedsiębiorcy do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców, tj. firmy przedsiębiorcy, adresu zamieszkania, siedziby przedsiębiorcy, adresu: biura, sali wykładowej, placu manewrowego, skutkuje wydaniem zaświadczenia.W przypadku zmiany zakresu szkolenia (rezygnacji z danej kategorii prawa jazdy) przedsiębiorca uiszcza opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Działając przez pełnomocnika, osoba upoważniona powinna przedłożyć pisemne pełnomocnictwo oraz okazać swój dowód osobisty.

Termin i miejsce załatwienia

Termin realizacji

Do 7 dni od dnia wpływu do organu wniosku o wpis wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej, dla której rejestr jest prowadzony.

Miejsce załatwienia

Wydział Spraw Obywatelskich i Komunikacji
Oddział Nadzoru i Kontroli
91-433 Łódź, ul. Smugowa 26a i 30/32
pokój B-15

Telefoniczna informacja UMŁ - Call Center: +48 (42) 638-44-44

Umawianie/rezerwacja wizyty

Wizyta w urzędzie wymaga umówienia się za pośrednictwem strony internetowej: https://wizyty.uml.lodz.pl- (sprawy z grupy A)

Przypominamy, że:

  • Jedna umówiona wizyta dotyczy wyłącznie jednej sprawy
  • Nie ma możliwości kolejnego umówienia się na wizytę w ramach tej samej usługi przed realizacją wcześniej umówionej wizyty
  • Rezygnacji z umówionej wizyty lub zmiany jej terminu można dokonać poprzez link, który przesyłany jest automatycznie wraz z potwierdzeniem umówionej wizyty na wskazany wcześniej adres e-mail
Opłaty
Rodzaj opłatyWysokość opłaty
Wpis do rejestru z rozszerzonym zakresem500 zł
Skarbowa za wydanie zmienionego zaświadczenia (w przypadku zmiany zaświadczenia nie dotyczącej zakresu szkolenia)17,00 zł
Skarbowa (w przypadku pełnomocnictwa, opłata nie dotyczy sytuacji, gdy pełnomocnikiem jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, jednostka budżetowa lub samorządowa)17,00 zł


nr konta bankowego do opłaty skarbowej: Bank Pekao S.A.50 1240 1037 1111 0011 0925 0073

nr konta bankowego do innych opłat: Bank Pekao S.A. 02 1240 1037 1111 0011 0911 0869

Opłatę należy wnieść kartą płatniczą lub gotówką bezpośrednio w Wydziale w kasie automatycznej, gotówką w oddziale Banku Pekao S.A. zlokalizowanym w budynku Wydziału lub przelewem na konto.

Uwaga!
Wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców dokonuje się po dostarczeniu przez przedsiębiorcę potwierdzenia dokonania wpłaty.

Dokumenty

Formy i miejsce składania dokumentów

  • osobiście:
    • ul. Smugowa 26a i 30/32
  • elektronicznie:
    • ePUAP
    • biznes.gov.pl (nie dotyczy rozszerzenia zakresu prowadzonych szkoleń o inne kategorie prawa jazdy)

Termin składania dokumentów

Wnioski można składać w ciągu całego roku.

Wymagane dokumenty

Dokumenty do złożenia:

  • Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.
    W przypadku zmiany zakresu szkolenia prowadzonego przez ośrodek szkolenia kierowców przedsiębiorca składa, w kancelarii (parter) osobiście lub przez pełnomocnika, wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców zgodny ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2019 r. w sprawie numeru ewidencyjnego ośrodka szkolenia kierowców i innego podmiotu prowadzącego szkolenie, wzorów dokumentów związanych z utworzeniem i działalnością ośrodka szkolenia kierowców oraz wysokości opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców i opłaty za wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez ten ośrodek wraz z oświadczeniem o treści określonej w art. 28 ust. 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
druk do pobrania
formularz elektroniczny (ePUAP)
formularz elektroniczny (biznes.gov.pl)
  • Pełnomocnictwo (w przypadku działania przez pełnomocnika)
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty za wpis

Dokumenty do wglądu:

  • Dowód osobisty wnioskodawcy lub pełnomocnika

Pozostałe dokumenty

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych
klauzula informacyjna do pobrania
Podstawa prawna

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
  • ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2019 r. w sprawie numeru ewidencyjnego ośrodka szkolenia kierowców i innego podmiotu prowadzącego szkolenie, wzorów dokumentów związanych z utworzeniem i działalnością ośrodka szkolenia kierowców oraz wysokości opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców i opłaty za wydanie poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez ten ośrodek
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców
  • ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
  • ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców
  • ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy

Tryb odwoławczy

Odwołanie, w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, do organu drugiej instancji tj. Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Łódź ul. Piotrkowska 86, za pośrednictwem Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji.

Realizatorzy
Jednostka
Urząd Miasta Łodzi
Komórka
Wydział Spraw Obywatelskich i Komunikacji
Pomoc przy sprawie
POTRZEBUJESZ POMOCY PRZY SPRAWIE?
NIE WIESZ GDZIE SZUKAĆ SWOJEJ SPRAWY?
WYSZUKAJ SPRAWĘ Z LISTY
Kontakt