- Osoba zainteresowana wydaniem bonu na zasiedlenie składa wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy.
- W związku z określonym limitem środków finansowych przeznaczonych na realizację przedmiotowego zadania usługa dostępna jest okresowo.
- Bon na zasiedlenie przyznawany jest osobie do 30 roku życia na podstawie Indywidualnego Planu Działania.
- Starosta zawiera umowę o przyznanie bonu na zasiedlenie a osoba bezrobotna otrzymuje bon na zasiedlenie i wypłatę dofinansowanie.
Przyznanie osobie bezrobotnej bonu na zasiedlenie
OPIS SPRAWY
Osobie bezrobotnej do 30 roku życia przysługuje bon na zasiedlenie w związku z podjęciem poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Przyznanie bonu następuje na podstawie Indywidualnego Planu Działania.
Dofinansowanie jest w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę z przeznaczeniem na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z zatrudnieniem.
W SKRÓCIE
w urzędzie
w terminie uzgodnionym na wniosku z doradcą zawodowym
w terminie ustalonym w umowie
wynikające z przyznanego bonu (w urzędzie)
PRZYDATNE INFORMACJE
- wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie wydawany jest u doradcy zawodowego na podstawie Indywidualnego Planu Działania i należy złożyć go osobiście
- wizyta w urzędzie nie wymaga umówienia się
- dofinansowanie w ramach bonu na zasiedlenie nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę i jest przeznaczone na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia
- zawarcie umowy następuje w terminie uzgodnionym na wniosku z doradcą zawodowym
- wypłata dofinansowania nastepuje w terminie ustalonym w umowie
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
Forma pomocy
Bon na zasiedlenie stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
Kryteria przyznania
Byubiegać się obon na zasiedlenie należy:
- być zarejestrowanym jako bezrobotnyw Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi,
- mieć mniej niż 30 lat,
- mieć zamiar podjęcia pracy poza miejscem swojego zamieszkania.
Dodatkowe warunki, które trzeba spełniać przy ubieganiu się o bon na zasiedlenie
- w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej trzeba osiągać wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz z tego tytułu podlegać ubezpieczeniom społecznym;
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której osoba bezrobotna zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
- należy pozostawać w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadzić działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Wysokość środków w ramach bonu na zasiedlenie i jego przeznaczenie
Umowa określa wysokość środków, które będą przyznane osobie bezrobotnej. Maksymalna kwota w ramach bonu na zasiedlenie niemoże przekraczać 200% przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłaszana jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ”Monitor Polski” na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Obowiązki wynikające z przyznanego bonu na zasiedlenie
Pootrzymaniu bonu należy:
- do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić Powiatowemu Urzędowi Pracy w Łodzi oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
- do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.
Uwaga: W przypadku niedostarczenia w terminie 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, kwota otrzymania dofinansowania podlega zwrotowi w całości.
Uwaga: Kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Termin realizacji
W ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Miejsce załatwienia
Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
ul. Milionowa 91
93-121 Łódź
Infolinia powiatowych urzędów pracy: 19524
Umawianie/rezerwacja wizyty
Nie dotyczy
Brak
Formy i miejsce składania dokumentów
- osobiście
- Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
ul. Milionowa 91
93-121 Łódź
- Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
Termin składania dokumentów
Terminy naboru wniosków ogłasza każdorazowo Dyrektor PUP w Łodzi
Wymagane dokumenty
|
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku - art. 66n
Tryb odwoławczy
Brak