Rodzice bądź opiekunowie prawni lub pełnoletni uczniowie składają wnioski o wydanie skierowania do kształcenia specjalnego. Wnioski można pobrać w szkole bądź placówce kształcenia specjalnego albo na stronie Urzędu Miasta.
System oświaty obejmuje kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami w:
- przedszkolach, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkolach specjalnych oraz innych formach wychowania przedszkolnego
- szkołach podstawowych, w tym: specjalnych, integracyjnych, z oddziałami integracyjnymi
- szkołach ponadpodstawowych, w tym: specjalnych, integracyjnych, z oddziałami integracyjnymi oraz trzyletnich specjalnych szkołach przysposabiających do pracy
- w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii
Kształcenie specjalne obejmuje uczniów z różnymi niepełnosprawnościami oraz niedostosowanych społecznie, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.
Dla dzieci i młodzieży, które z powodu niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania kształcenie specjalne prowadzone jest w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Podstawą do specjalnej organizacji nauki i doboru metod pracy z uczniem z niepełnosprawnością jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego bądź o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.