Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Jan Paweł II<<

(1920-2005)

Karol Józef Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został 20 czerwca 1920 roku. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca - urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund, brat Karola, po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie.

W dzieciństwie bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze oraz spacery po okolicy Wadowic. Jego matka umarła 13 kwietnia 1929 roku w wieku 45 lat na zapalenie serca i nerek. Trzy lata później w 1932 zmarł na szkarlatynę w wieku 26 lat brat Karola.

W roku 1930 Karol Wojtyła został przyjęty do Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się teatrem - występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego stworzonego przez polonistów z gimnazjów: żeńskiego i męskiego.

14 maja 1938 Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą, która umożliwiała podjęcie studiów na większości uczelni bez egzaminów wstępnych. Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia rozpoczął w październiku 1938 roku.

W pierwszym roku studiów Karol przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej w Krakowie. 18 lutego 1941 roku zmarł ojciec Karola.

Wojna odebrała Karolowi możliwość kontynuowania studiów, po śmierci ojca zatrudnił się więc w zakładach chemicznych Solvay w Borku Fałęckim. W tym okresie Karol związał się też z organizacją podziemną "Unia", powiązaną ze środowiskiem katolickim, która starała się między innymi ochraniać zagrożonych Żydów.

Na jesieni roku 1941 Karol wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny, który swoje pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada 1941. Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle w roku 1943, gdy postanowił studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 roku Karol Wojtyła pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu.

1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza, 2 listopada neoprezbiter odprawił mszę św. prymicyjną w Krypcie św. Leonarda na Wawelu. 15 listopada Karol Wojtyła wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na uczelni Instituto Internazionale Angelicum (teraz Papieski Uniwersytet w Rzymie). W 1948 roku ukończył studia.

Karol Wojtyła został skierowany do pracy na parafii Niegowić na okres 7 miesięcy. Od tej parafii rozpoczął się dla Wojtyły okres wycieczek i podróży z młodymi ludźmi po Polsce. W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Tam założył mieszany chór gregoriański. Podczas wycieczek z młodzież, aby zmylić ówczesną milicję, Wojtyła nie nosił sutanny oraz kazał nazywać się "Wujkiem".
,br> Po śmierci w roku 1951 kardynała Sapiehy Karol Wojtyła został skierowany na urlop, by ukończyć pracę habilitacyjną. Dużo uwagi poświęcił wtedy pracy publicystycznej. 12 grudnia 1953 jego praca „Ocena możliwości oparcia etyki chrześcijańskiej na założeniach systemu Maxa Schelera” została przyjęta jednogłośnie przez Radę Wydziału Teologicznego UJ, jednak Wojtyła nie uzyskał habilitacji z powodu odmowy Ministerstwa Oświaty.

Karol Wojtyła wykładał m.in. w seminariach diecezji: krakowskiej, katowickiej i częstochowskiej (mieściły się one wszystkie w Krakowie) oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. W 1962 roku został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły także obrady Soboru Watykańskiego II, w których aktywnie uczestniczył. Już w tym okresie Karol Wojtyła bardzo dużo czasu poświęcał na podróże zagraniczne w celach ewangelizacyjnych i religijnych.

30 grudnia 1963 roku Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. W roku 1967 otrzymał tytuł kardynała, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego Męczennika.

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża.Przybrał imię Jana Pawła II i dewizę Totus Tuus ( Cały Twój ) oraz herb ze znakiem krzyża i literą M (wyraz oddania się Chrystusowi i zawierzenia Matce Najświętszej). Do głównych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II należały: "nowa ewangelizacja" zarówno społeczeństw krajów zachodnich, jak i postkomunistycznych, respektowanie praw człowieka, prawa do pracy i zachowania godności ludzkiej, przeciwstawianie się bezwzględnej pogoni za zyskiem, sprzeciw wobec totalitaryzmu, szczególnie komunistycznego (przed jego upadkiem), ekumenizm, walka o zachowanie pokoju. Obrona tradycyjnych wartości i nakazów moralnych Kościoła katolickiego (np. w kwestii ograniczonego uczestnictwa kobiet w Kościele, celibatu, antykoncepcji i aborcji) wywołała pod adresem Jana Pawła II zarzuty konserwatyzmu, mimo programowego otwarcia na problemy świata współczesnego. W trakcie jego pontyfikatu zreformowano prawo kanoniczne (1984), opublikowano nowy Katechizm Kościoła katolickiego (1992, wydanie polskie 1995), dokonano reorganizacji Kurii Rzymskiej, licznych kanonizacji i beatyfikacji. Jan Paweł II przedsięwziął bardzo aktywne działanie duszpasterskie. Odwiedził ponad 200 państw i odbył ponad 100 pielgrzymek, w tym 8 razy przyjeżdżał do Polski. 13 maja 1981 roku podczas audiencji na Placu Świętego Piotra w Watykanie dokonano zamachu na życie papieża.

Ojciec Święty przyjechał do Łodzi 13 czerwca 1987 roku. Podczas mszy świętej koncelebrowanej na lotnisku Lublinek, której przewodniczył Jan Paweł II, ponad 1500 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii świętej. Papież spotkał się także w katedrze z twórcami nauki i kultury, a w fabryce „Uniontex” - z łódzkimi włókniarkami.

W roku 2000 odbył historyczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej, podczas której papież odwiedził Jordanię, Autonomię Palestyńską i Izrael, gdzie odwiedził Instytut pamięci Yad Vashem oraz modlił się pod Ścianą Płaczu i potępił antysemityzm. Okres pontyfikatu Jana Pawła II nie przerwał bogatej twórczości literackiej Karola Wojtyły, lecz przyniósł nowe pozycje w jego bibliografii. Są to między innymi " Zagadnienia podmiotu moralności", " Przekroczyć próg nadziei", " Dar i tajemnica", " Tryptyk rzymski", "Wstańcie, chodźmy".

23 kwietnia 2003 roku Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę o nadaniu papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

21 maja 2003 roku łódzka delegacja radnych i samorządowców z prezydentem Jerzym Kropiwnickim i przewodniczącym Rady Miejskiej Sylwestrem Pawłowskim na czele, spotkała się z Ojcem Świętym w Watykanie.

- Widzę miasto Łódź z księdzem arcybiskupem, panem prezydentem i panem przewodniczącym. Dziękuję za obdarowanie mnie honorowym obywatelstwem. Życzę pomyślnego rozwoju dla dobra wszystkich obywateli. Szczęść Boże – tymi słowami Papież Jan Paweł II przywitał łódzką delegację podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra.

Przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Pawłowski wręczył papieżowi symboliczny klucz do bram miasta i list potwierdzający honorowe obywatelstwo oraz Atlas Miasta Łodzi. Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki obdarował Jana Pawła II Złotym Pierścieniem, podkreślając, że jest to symbol zaślubienia z naszym miastem.

Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005 roku. Odszedł w wieku 84 lat. Na Stolicy Piotrowej zasiadał od ponad 26 lat. Następnego dnia po jego śmierci, podczas mszy św. na placu przed watykańską bazyliką, hołd zmarłemu oddało ponad 200 tys. wiernych. Papież Polak odszedł w wigilię Miłosierdzia Bożego – święto, które sam ustanowił na pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kanonizując w tym dniu siostrę Faustynę Kowalską, apostołkę Bożego Miłosierdzia.
Informację wprowadził(a): Bogusława Jagusiak (2007-03-30)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 5241
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO