Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Piotr Pustelnik <<

Piotr Pustelnik - alpinista

Wystarczyłoby tylko tyle i każdy już wie, że to człowiek, który całe swoje dorosłe życie postanowił się wspinać i zdobywać najwyższe szczyty świata.

Piotr Pustelnik urodził się w Łodzi i tu na Politechnice Łódzkiej jest nauczycielem akademickim. To doktor nauk technicznych, którego specjalnością są wybuchy, pracujący na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Swoją przygodę z górami zaczął w 1968 roku i przez siedem lat przeszedł większość szlaków. Wspinać zaczął się od 1975 roku, a instruktorem alpinizmu jest od 1978 roku. Wykształcił kilka roczników młodych alpinistów. Jest założycielem i trzykrotnym prezesem Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Organizował wiele wypraw łódzkich w góry wysokie.
Od lat jest jedynym przedstawicielem Polski i Łodzi w elicie światowych himalaistów.
Piotr Pustelnik wspinał się w Tatrach, Alpach, Dolomitach, w Pamirze, Karakorum i Himalajach.

Pierwsze wyprawy rozpoczął w 1985 roku w Himalajach Kaszmiru i wejściami na kilka 6-tysięczników. Następny rok to również Himalaje Kaszmiru i wyprawa na Pinnacle Peak - 6945 m. A już w 1990 roku debiutuje w górach najwyższych, podczas wyprawy - wraz z Wandą Rutkiewicz – na Gasherbrum II - 8037m. Jest to jego wejście samotne na wierzchołek góry. Korzystając z pobytu w 1991 r w USA na stypendium naukowym Fulbrighta wspinał się w górach Alaski i wszedł na najwyższy szczyt Ameryki Północnej Mt McKinley.

Podczas wyprawy macierzystego Akademickiego Klubu Górskiego w 1992 roku wraz z Józefem Goździkiem wchodzi na Nanga Parbat – 8125 m. W następnym roku Piotr Pustelnik podwyższa poprzeczkę i wraz z Krzysztofem Wielickim wchodzi na dwie góry ośmiotysięczne. W trakcie jednej wyprawy zdobywa szczyty Cho Oyu – 8222 m i Shisha Pangma – 8013 m.
Musimy przypomnieć, że w 1995 roku wraz z Ryszardem Pawłowskim zdobywa Mt Everest a w 1996 K2.

Nie zawsze były sukcesy - 1997 – 1999 to lata kiedy wyprawy na Broad Peak i Makalu nie powiodły się. Ale już w 2000 roku znów sukces towarzyszy wyprawom Piotra Pustelnika. Wiosną 2001 roku zdobywa jako pierwszy Polak w sezonie letnim trzecią górę świata Kangchenjungę.

W kolejnych latach zdobywa Makalu i Manaslu. W 2006 roku udało się wejście na Broad Peak – był to 13 ośmiotysięcznik pana Piotra. W tym roku gwałtowna burza nie pozwoliła zdobyć Annapurny.

Nie ma wątpliwości, że Piotr Pustelnik zaszedł najwyżej ze wszystkich łodzian. Jesteśmy zaszczyceni nadając panu tytuł Honorowego Obywatela Łodzi.

Informację wprowadził(a): Sylwia Stańczyk (2009-01-08)
Informację zmodyfikował(a): Sylwia Stańczyk (2009-01-08)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 2717
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO