Strona głównaKontaktDodaj do ulubionychZnajdźMapa serwisuPowiększ tekstZmniejsz tekst
Strona główna
 
Menu
Polityka prywatności i plików cookies
Informacja UMŁ
Opłata skarbowa
Podatki lokalne
Odbiór dowodu osobistego
Biuro Rzeczy Znalezionych
Nieodpłatna pomoc prawna
e-urząd
Praca
Oświadczenia majątkowe
Jednostki pomocnicze Miasta (osiedla)
Organizacje pozarządowe
Dla inwestora
Informacje dla osób niepełnosprawnych
Miejski Rzecznik Konsumentów
Budżet Miasta
Dokumenty strategiczne
Spółki z udziałem Miasta
Rejestry, ewidencje, archiwa
Konsultacje społeczne
Otwarte dane
Instrukcja obsługi
Ponowne wykorzystywanie
Redakcja BIP
Kontakt z UMŁ
Serwis internetowy UMŁ
Dariusz Stachura<<

Dariusz Stachura, urodzony w Brzezinach, jest śpiewakiem operowym. Jako absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej z wielkim powodzeniem zadebiutował w 1989 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Już rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. W 1992 roku otrzymał Nagrodę specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, m.in. za partie tenorowe w „Nabucco” i „Traviacie” Verdiego, „Kawalerze Srebrnej Róży” Straussa, „Cossi fan tutte” i „Don Giovannim” Mozarta oraz w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. To także czas od kiedy datuje się udział tego wybitnego tenora w licznych tournee zagranicznych - zarówno ze swoim macierzystym, łódzkim Teatrem Wielkim, jak też z innymi teatrami po całej niemal Europie, ale też Chinach, RPA, Rosji, Wielkiej Brytanii czy USA.

Bardzo ważną dziedziną aktywności artystycznej Dariusza Stachury jest jego udział w koncertach muzyki oratoryjnej. Partie tenorowe w takich dziełach jak „Stabat Mater’ i „Mała Msza Uroczysta” Rossiniego, „Requiem” Verdiego, „Msza koronacyjna” i „Requiem” Mozarta, „Stabat Mater” Dvoraka, „Msza uroczysta” Wiłkomirskiego czy II Symfonia Mendelssohna, artysta wykonywał wraz z Filharmonią Narodową w salach koncertowych Polski i Europy.

Dariusz Stachura ściśle współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, kreując pierwszoplanowe role w premierowych przedstawieniach. Do niewątpliwych sukcesów artystycznych tenora należy zaliczyć jego udział w obchodach 100-lecia premiery „Cyganeria” Pucciniego w Turynie w 1996 roku, gdy jako jedyny obcokrajowiec kreował partię Rudolfa na zmianę z Luciano Pavarottim.

Ten słynny tenor brał udział w licznych festiwalach operowych, od 2000 do 2004 roku przebywał na kontrakcie w Norymberdze. Zasłynął też koncertując z programem „Trzech Polskich Tenorów” w Polsce i za granicą – w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech.

Dariusz Stachura dzieli się swą wiedzą i talentem – od 2007 roku do 2010 był wykładowcą w łódzkiej Szkole Filmowej. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku oraz „Gali Polskich tenorów” w Ciechocinku. W tym roku otwiera w Uniejowie festiwal „Terma Musica” oraz w Szafarni Festiwal Muzyki Polskiej pod nazwą „Póki Polska żyje w nas”. Chętnie wspiera debiuty młodych artystów, zapraszając ich do wspólnych występów.

Łodzianie mają okazję spotykać Dariusza Stachurę podczas wieczoru kolęd w Kościele św. Anny czy w Archikatedrze Łódzkiej. Chętnie uświetnia swoim głosem uroczystości kościelne, a także uczestniczy w projektach charytatywnych w Łodzi i na terenie całego kraju. Zorganizował koncert Artyści-dzieciom podczas Jarmarku Łódzkiego na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Dariusz Stachura aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i dyskusjach na temat rozwoju łódzkiej kultury. Od 15 maja 2013 roku będzie nie tylko łodzianinem z wyboru, ale też dzięki nadaniu mu Honorowego Obywatelstwa przez łódzką Radę Miejską, wyjątkowym obywatelem Miasta.


Źródło: Departament Prezydenta, Biuro Rady Miejskiej
Informację opracował(a): Anna Kuźmicka, Ewelina Koper (2013-09-04)
Informację wprowadził(a): Anna Antonowicz (2013-09-05)
Rejestr zmian | Statystyka | Liczba odwiedzin: 2281
Redakcja     Administracja     Wykonanie:  P®ESTO