- Wykreślenie z ewidencji Prezydenta Miasta Łodzi klubu sportowego działającego w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej lub uczniowskiego klubu sportowego jest możliwe dopiero po zakończeniu procesu jego likwidacji.
- Likwidacja klubu polega na całkowitym zakończeniu jego działalności, zadysponowaniu jego mieniem oraz wykreśleniu klubu z ewidencji, po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.
- W trakcie procesu likwidacji klub nie może prowadzić działalności określonej w statucie. Z dniem rozwiązania klubu na mocy uchwały walnego zebrania członków tzn. zarządzenia likwidacji klubu ustaje również umocowanie członków zarządu do reprezentowania klubu, a w jego imieniu działać może jedynie likwidator.
Proces likwidacji klubu przebiega w trzech etapach.
I etap
- Podjęcie decyzji przez Walne Zebranie Członków Klubu o zakończeniu działalności klubu i bytu prawnego polegającej na:
- podjęciu uchwał dotyczących:
- rozwiązania klubu,
- powołania likwidatora klubu,
- określenia celu przeznaczeniu majątku zlikwidowanego klubu,
- przekazania dokumentów klubu na przechowywanie;
- sporządzeniu protokołu z zebrania,
- sporządzeniu listy obecności członków na zebraniu.
- podjęciu uchwał dotyczących:
- Uchwała o rozwiązaniu klubu powinna określać datę rozwiązania klubu, która jest jednocześnie datą rozpoczęcia likwidacji. W przypadku braku wskazania likwidatora w uchwale i statucie klubu likwidatorami są, zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, członkowie zarządu ostatniej kadencji.
II etap
- Likwidator podejmuje pierwsze działania polegające na:
- podaniu do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania likwidacyjnego (ogłoszenie o likwidacji klubu) za pośrednictwem strony internetowej www.ngo.pl lub prasy lokalnej/ogólnopolskiej;
- złożeniu do Wydziału Sportu wniosku w sprawie wpisu do ewidencji klubów danych dot. likwidatora klubu, jako przedstawiciela upoważnionego do podejmowania decyzji w sprawach majątkowych likwidowanego klubu wraz z wymaganymi załącznikami.
- Obowiązkiem likwidatora jest przeprowadzenie likwidacji klubu w możliwie najkrótszym czasie, w sposób zabezpieczający majątek przed nieuzasadnionym uszczupleniem. Zazwyczaj likwidacja powinna zostać zakończona po upływie jednego roku. Po tym terminie likwidator powinien poinformować Wydział Sportu o przyczynach powodujących wydłużenie czasu likwidacji lub złożyć wniosek o zmianę likwidatora do organu nadzoru.
III etap
- Likwidator podejmuje kolejne działania i czynności likwidacyjne prowadzące do wykreślenia klubu z ewidencji:
- ustala listę wierzycieli i dłużników;
- przystępuje do zbycia majątku klubu i egzekwowania długów oraz do zaspokojenia wierzycieli;
- sporządza protokół przekazania majątku klubu podpisany przez stronę zdającą i przejmującą;
- sporządza protokół przekazania dokumentów klubu na przechowywanie podpisany przez stronę zdającą i przejmującą;
- sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości – stan rachunkowy na początek i koniec likwidacji;
- składa wniosek do Wydziału Sportu o wykreślenie klubu z ewidencji wraz ze sprawozdaniem finansowym oraz dowodem wniesionej opłaty skarbowej w wysokości 10 zł za wydanie decyzji.
Z dniem wydania likwidatorowi klubu decyzji w sprawie wykreślenia z ewidencji, klub traci osobowość prawną, co oznacza ustanie bytu prawnego klubu.