Aktualne harmonogramy odbioru poszczególnych frakcji odpadów z podziałem na dzielnice, rodzaj nieruchomości i typ zabudowy dostępne są na stronie pod adresem:
Najczęściej zadawane pytania z zakresu spraw dotyczących kontroli gospodarki odpadami
Używaną odzież można:
- oddać bezpłatnie w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Są to miejsca, w których właściciele nieruchomości mogą bezpłatnie oddać odpady sprawiające kłopot w zagospodarowaniu. Szczegóły w zakresie ich funkcjonowania są dostępne pod adresem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-pszok/.
- wrzucać do oznaczonych pojemników, które wystawiane są w pobliżu zabudowy wielorodzinnej (np. blokowisk).
- wrzucać do pojemnika na odpady pozostałe/ zmieszane.
Obowiązek zaopatrzenia nieruchomości w pojemniki oraz worki do zbierania odpadów należy do właściciela nieruchomości.
Do zbierania odpadów komunalnych nie można zaadaptować dowolnych pojemników. Pojemniki powinny być zgodne z normą europejską EN-840, natomiast worki powinny wyć wykonane z tworzyw sztucznych lub z materiałów biodegradowalnych.
Minimalne pojemności pojemników, które mogą być wykorzystywane do gromadzenia poszczególnych frakcji odpadów w zależności rodzaju nieruchomości określa Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi. Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/pojemniki/.
Właściciel nieruchomości zobowiązany jest dostosować ilość i pojemność pojemników lub worków do zbierania odpadów komunalnych do indywidualnych potrzeb.
Są to odpady komunalne powstające w naszych domach, których ze względu na duże rozmiary lub wagę nie można umieścić w pojemnikach na odpady. Do tej grupy odpadów zaliczamy m.in. elementy wyposażenia wnętrz, meble domowe (stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele), meble ogrodowe, lustra, dywany, materace, wykładziny, puste walizki, rowery, narty, sanki, wózki dziecięce, karnisze, obrazy, zabawki dużych rozmiarów.
Do odpadów wielkogabarytowych nie zaliczamy:
- wszelkiego rodzaju części budowlanych i poremontowych (okna i ramy okienne, deski drewniane, belki, panele, drzwi zewnętrzne oraz futryny drzwiowe, płoty, wanny, kabiny prysznicowe, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, styropian dociepleniowy, wełna mineralna, papa, płyty eternitowe),
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, RTV oraz AGD (pralki, zmywarki, lodówki, piece kuchenne, telewizory itp.),
- części samochodowe (opony, części karoserii, zderzaki, fotele samochodowe, lampy itp.).
Odpadami wielkogabarytowymi nie są także opakowania (worki, kartony, pojemniki, skrzynki itp.) w których umieszczono drobne odpady, które można wrzucić do pojemnika na odpady.
Odpady należy dostarczyć bezpłatnie własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Szczegóły w zakresie ich funkcjonowania są dostępne pod adresem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-pszok/.
Przekazywane odpady muszą być posortowane według rodzajów. Punkty nie przyjmują zmieszanych odpadów komunalnych. Są przeznaczone tylko dla mieszkańców Łodzi, może się zdarzyć sytuacja, że jego pracownicy mogą poprosić o weryfikację tych danych.
Elektroodpady nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości objętych gminnym systemem zagospodarowania odpadów przez firmy świadczące usługę na rzecz miasta Łodzi. Są to odpady zawierające substancje niebezpieczne w związku z czym nie mogą być umieszczane w pojemnikach na odpady komunalne.
Odpady takie można nieodpłatanie oddać w punktach selektywnej zbiórki odpadów tzw. PSZOK-ach. Szczegółowe informacje na temat działalności PSZOK- ów, godzin ich funkcjonowaniu, możliwości kontaktu oraz rodzaju przyjmowanych odpadów znajdują się na stronie: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-pszok/
Ponadto odbiór elektrośmieci prowadzą różne sklepy czy placówki znajdujące się na terenie miasta Łodzi a informację o miejscu ich działalności zamieszczone są na stronie biuletynu informacji publicznej pod adresem internetowym: https://bip.uml.lodz.pl/urzad-miasta/programy-publikacje-raporty/czystosc-i-porzadek/
Warto także pamiętać, że jeśli kupujemy nowy sprzęt to dystrybutor musi nieodpłatnie odebrać zużyty pochodzący z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile ten sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje, co sprzęt sprzedawany, jest to obowiązkiem sprzedawcy w myśl przepisów ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Odbiór odpadów bezpośrednio z nieruchomości realizują również wyspecjalizowane firmy lecz przeważnie jest to usługa płatna, której koszty musi ponieść klient.
Konieczne informacje zostały uwzględnione w procedurze <link urzad-miasta/zalatw-sprawe-urzedowa/wyszukiwarka-spraw/odpady-woda-ikanalizacja/gospodarka-odpadami/ka-01180/>Opłata za gospodarowanie odpadami</link> oraz opublikowane na stronie poświęconej gospodarce odpadami komunalnymi w Mieście Łodzi pod adresem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/
Odpady należy dostarczyć bezpłatnie własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Szczegóły w zakresie ich funkcjonowania są dostępne pod adresem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-pszok/.
Przekazywane odpady muszą być posortowane według rodzajów. Punkty nie przyjmują zmieszanych odpadów komunalnych. Są przeznaczone tylko dla mieszkańców Łodzi, może się zdarzyć sytuacja, że jego pracownicy mogą poprosić o weryfikację tych danych.
Mieszkańcy, którzy posiadają przeterminowane leki mogą nieodpłatnie dostarczać je do wytypowanych aptek na terenie Łodzi, w których ustawiono specjalne pojemniki na przeterminowane leki (czerwone, metalowe z wkładem tekturowym i folią z tworzywa sztucznego). Mieszkańcy, którzy posiadają termometry starego typu zawierające rtęć i jej pochodne, mogą je bezpłatnie oddać w wyłącznie wybranych aptekach.
Szczegółowy wykaz aptek wraz mapą znajduje się pod adresem: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/elektrosmieci-baterie-leki-i-termometry/.
Odbiór odpadów zielonych realizowany jest jedynie z nieruchomości zamieszkałych jednorodzinnych. Odpady takie należy udostępniać firmie do odbioru wyłącznie w czarnych workach. Dla nieruchomości jednorodzinnych, które gromadzą odpady w sposób nieselektywny odbiór realizowany będzie w terminach podanych w harmonogramie odbioru odpadów zielonych (dla poszczególnych rejonów). Zaleca się wystawić za każdym razem więcej worków do odbioru, gdyż przepełnione rozrywają się w trakcie odbioru. Firmy wywozowe wolą odbierać worki mniejsze niż 120 l, natomiast nie odbierają worków powyżej tej pojemności gdyż ich ciężar uniemożliwia prawidłowy odbiór (worki pękają lub są za ciężkie, aby je podnieść na odpowiednią wysokość).