Mamy monetę z okazji 600-lecia Łodzi!

  • kategoria:
  • 600. Urodziny Łodzi
  • Fabryka Aktywności
  • Tożsamość i tradycja
  • Łódź w historii
  • Urodziny Łodzi
  • Historia Łodzi

25 lipca, od rana przed oddziałami Narodowego Banku Polskiego ustawiły się kolejki. Do obiegu wprowadzono srebrną monetę o nominale 10 zł, upamiętniającą "600-lecie nadania Łodzi praw miejskich". O numizmat rok temu wnioskował Urząd Miasta Łodzi i w dniu dzisiejszym udało się w ten sposób upamiętnić powstanie naszego miasta. Poniżej znajdziecie zdjęcia monety.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Łódź stała się miastem 29 lipca 1423 roku. Wtedy to król Polski Władysław Jagiełło dokonał lokacji miasta. Przez kolejnych 400 lat Łódź pozostawała niewielką osadą rolniczą. W XIX wieku na niespotykaną skalę rozwinął się przemysł włókienniczy. Wtedy Łódź stała się wielką metropolią. W tym roku obchodzimy hucznie 600 rocznicę nadania Łodzi praw miejskich. Wśród wielu atrakcji i form upamiętnienia tej ważnej daty znalazła się właśnie pamiątkowa moneta wydana przez NBP.

Moneta "600-lecie nadania praw miejskich" o nominale 10 zł została wybita z srebra próby 925. Jej średnica to 32 mm, a waga 14,14 g. Nakład numizmatu wynosi 10 tys. egzemplarzy.

Na rewersie monety umieszczono napis "600-LECIE NADANIA ŁODZI PRAW MIEJSKICH". Obok znajduje się podobizna króla Władysława Jagiełły oraz wizerunek pieczęci z herbem miasta z 1577 roku.

Na awersie na pierwszym planie umieszczono południową elewację Białej Fabryki (fabryki Ludwika Geyera), obecną siedzibę Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W tle znajdziemy zarys kościoła pw. Zesłania Świętego Ducha i dawnego łódzkiego ratusza przy Placu Wolności.

Swoje egzemplarze monety możecie nabyć w oddziałach NBP w całej Polsce, albo w dystrybucji w sklepach numizmatycznych online. 


Metryka strony i historia zmian