Od królewskiego aktu ku wielkiej metropolii

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja
  • Urodziny Łodzi

Oficjalna rocznica nadania Łodzi praw miejskich co roku obchodzona jest "w dniu świętej Marty", czyli 29 lipca. Na Starym Rynku obył się średniowieczny piknik.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Od królewskiego aktu ku wielkiej metropolii
5 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Warsztaty kaligrafii i czerpania papieru, mincerz, łucznicy i dwórki pomogli przenieść się łodzianom w czasy średniowiecza. Przy obelisku upamiętniającym 596 lat miasta złożono wiązanki w barwach Łodzi. Dzieci dodały od siebie własnoręcznie wykonane laurki. Akt nadania praw miejskich przywiozło na Stary Rynek dwóch "gońców królewskich" w strojach z czasów króla Władysława Jagiełły.  

- Łódź, która obchodzi dziś swoje 596. urodziny nie jest na co dzień kojarzona z odległym, średniowiecznym rodowodem, nie posiada zabytków z zamierzchłych czasów, ale ma jednak swoją długą historię, która w ostatnich latach odkrywana jest na nowo i staje się naszą wspólną wartością, docenianą również przez coraz szersze rzesze turystów i gości - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. - Za 4 lata świętować będziemy 600-lecie Łodzi oraz 200-lecie ulicy Piotrkowskiej, a w 2020 roku również 200 lat Łodzi przemysłowej. Z tej perspektywy warto spojrzeć, co się dzisiaj dzieje w naszym mieście. Jestem przekonany, że na progu rocznicy 600-lecia miasta będziemy mogli już mówić o kolejnych narodzinach Łodzi na miarę XXI wieku.

- To miasto biznesu, kultury, miasto akademickie, które rozwija się, rewitalizuje, przyciąga inwestorów i tworzy miejsca pracy. Możemy być z niego dumni, dumni z tych osiągnięć ostatnich lat i z nadzieję patrzeć w przyszłość - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Imprezę zamknął dynamiczny pokaz żonglerski chorągwiami, według średniowiecznej włoskiej sztuki sbandieratori.


Metryka strony i historia zmian