Piknik przyjaźni z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Fabryka Aktywności
  • Tożsamość i tradycja

Setki mieszkańców Łodzi brały udział w łódzkim Dniu Niepodległości Ukrainy, który przypada na 24 sierpnia. W Łodzi obchody tego dnia – ważnego i poruszającego dla społeczności ukraińskiej - odbyły się m.in. w parku im. Poniatowskiego.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
16 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (16)

Na scenie wystąpić mógł każdy, zarówno profesjonalny wykonawca, jak i twórca – pasjonat. Usłyszeliśmy wiele ukraińskich pieśni, w tym hymn Ukrainy. Nie brakowało akcentów narodowych, a wiele osób, również dzieci przybyło w barwnie zdobionych narodowych strojach.

Na uczestników czekały liczne atrakcje : występy cyrkowe, warsztaty, zabawy na „dmuchańcach”, konkursy i animacje. W parku zasadzono dwa drzewka, które symbolicznie udekorowano barwami ważnymi wszystkich uczestników wydarzenia: wstążeczkami w kolorze biało-czerwonym, niebiesko-żółtym oraz złoto-czerwonym. Tym samym dwa „drzewka przyjaźni” upamiętniły integrację mieszkańców Polski i Ukrainy na terenie Łodzi.

Wydarzenie otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. W ciepłych słowach wyraził nadzieję, że nadejdą lepsze dni,
w których Polska i Ukraina cieszyć się będą mogły wspólnie integracją i współpracą w ramach wspólnoty europejskiej.

Wydarzenie realizowała Fabryka Aktywności Miejskiej, gdzie działa Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców wraz Łódzkim Centrum Wielokulturowym. Repertuar wydarzeń scenicznych zaproponowali samodzielnie, mieszkający w Łodzi Ukraińcy. Wydarzenie wspierały organizacje pozarządowe, w tym Bank Żywności w Łodzi, który zapewnił posiłek na piknik.  

Przypominamy, że w Fabryce aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10) dostępna jest wystawa, obrazująca malowniczą Huculszczyznę. Jest ona zapisem - dokumentacyjnym i kronikarskim  z wyprawy studentów Politechniki Łódzkiej. W ramach wyjazdów projektowych badali oni architekturę tradycyjnych cerkwi, poznając przy okazji folklor, kulturę i obyczaje mieszkańców regionu. Kilkanaście plansz barwnie oddaje prawdę o etnografii Huculszczyzny, ale również jej współczesności i niezwykłym doświadczeniu, jakim było poznawanie przez łódzkich studentów tajemnic i osobliwości regionu. Wystawa dostępna jest do połowy września, na III piętrze Fabryki Aktywności Miejskiej.   


Metryka strony i historia zmian