W Urzędzie Miasta Łodzi odbyła się prezentacja raportu "Rynek biurowy w Łodzi 2019". Został on przygotowany przez ekspertów z OPG Property Professionals oraz naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas prezentacji raportu dyrektor Michał Śmiechowicz z Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ powiedział: - Jesteśmy jako miasto w szczególnym momencie ożywienia gospodarczego i, co jest z tym ściśle związane, dynamicznego rozwoju rynku biurowego. W 2018 r. zasoby powierzchni biurowej przekroczyły pół miliona metrów kwadratowych, z czego ponad połowa to nowoczesna powierzchnia klasy A. W budowie jest obecnie ponad 130 tys. m kw., które zostaną oddane w przeciągu 2 najbliższych lat. Najważniejszymi projektami w trakcie realizacji są obecnie m.in.: Brama Miasta, Hi Piotrkowska 155, Imagine oraz Monopolis. Przyszłość rynku biurowego zapowiada się obiecująco, biorąc szczególnie pod uwagę długofalowe plany inwestycyjne w NCŁ.
Autorzy raportu podkreślają, że 2018 rok na łódzkim rynku biurowym był przełomowy. Powierzchnia biurowa wzrosła o 44 tys. m kw. i osiągnęła wielkość 525 tys. m kw. W Łodzi stale przybywa biur klasy A. Zajmują one już 275 tys. m kw., co stanowi 52 proc. całej powierzchni biurowej w Łodzi. Większość powierzchni klasy A dostępna jest w centralnej części miasta. W Łodzi dostępne są też biura w segmencie klasy B+ (80 tys. m kw.), klasie B (150 tys. m kw.) i klasie B- (20 tys. m kw.). Ten ostatni segment z roku na rok ma coraz mniejszy udział w rynku.
Oddane do użytku w 2018 r. duże inwestycje biurowe zlokalizowane były w dwóch dzielnicach: w Śródmieściu i na Widzewie. Do największych ubiegłorocznych inwestycji należą Ogrodowa Office (24,7 tys. m kw. powierzchni biurowej) oraz Symetris Business park (19 tys. m kw.).
Jak podkreśla dyrektor Michał Śmiechowicz, w Łodzi powstają nie tylko nowoczesne biurowce, ale również realizowane są śmiałe projekty rewitalizacyjne. Obiekty poprzemysłowe charakterystyczne dla Łodzi, ze względu na swój unikatowy charakter, cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem najemców.
W raporcie odnotowano, że nieznacznie, do poziomu 9,9 proc., wzrósł wskaźnik pustostanów. Najwięcej najemców ubyło na Bałutach. Choć w 2018 r. nie przybyło tam nowych powierzchni biurowych, to wskaźnik pustostanów wzrósł z 5,8 do 11,1 proc. Na drugim biegunie znalazło się Śródmieście (1,2%) i Widzew (2,2%).
Biorąc pod uwagę stawki czynszu najmu w porównaniu z innymi polskimi miastami, Łódź wciąż jest miejscem atrakcyjnym i konkurencyjnym. Stawki czynszu obowiązujące w 2018 r. na łódzkim rynku nie ulegały dużym zmianom. Za biura klasy A wynosiły one od 11 do 15,5 EUR/m kw. miesięcznie. Dla porównania w biurowcach o najniższym standardzie i zlokalizowanych na peryferiach wynosiły one od 5 do 7,5 EUR/m kw. miesięcznie.