25 mln zł na Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne

Projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej z unijnym dofinansowaniem, rusza konkurs na projekt wnętrz i wystaw.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Konferencja prasowa w EC1

- Projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej uzyskał pozytywną ocenę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zapewnił sobie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Regionalnego na kwotę prawie 26 mln zł na aranżację wnętrz i wyposażenie wystaw – poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dodając, że pozwoli to jednocześnie zaoszczędzić środki z budżetu miasta.

Jak powiedział dyrektor NCKF Rafał Syska, zdobyte dofinansowanie pomoże w realizacji ścieżki dydaktycznej poświęconej kinu polskiemu oraz wyposażeniu przestrzeni NCKF w sprzęt niezbędny do prowadzenia programów edukacyjnych, demonstracji sprzętu filmowego i warsztatów. W ramach projektu planuje się również zakup sprzętu i wyposażenia, który ułatwi obsługę ruchu odwiedzających. 2 marca został ogłoszony przetarg na "Opracowanie projektu przebudowy EC1 Wschód wraz ze stworzeniem koncepcji plastyczno-przestrzennej wnętrz oraz wykonanie szczegółowego opracowania dokumentacji projektowej wyposażenia wnętrz i wystaw stałych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją projektu".

Szef EC1 Łódź Miasto Kultury Błażej Moder podkreślił, że chodzi o wyposażenie na europejskim poziomie ostatniego centrum, które będzie działać na terenie i w strukturze EC1. Do końca 2019 roku powstaną tu trzy korzystające z najnowocześniejszych form wystawienniczych ekspozycje.

"Materia kina" będzie interaktywną wędrówką przez kolejne etapy powstawania filmu: od pomysłu i scenariusza, przez montaż finansowy, dobór obsady, przygotowanie kostiumów, budowę dekoracji i pracę na planie zdjęciowym, po prace postprodukcyjne. Na wystawę złoży się kilkanaście małych studiów, realizujących program interaktywnych gier i zabaw o różnorodnym stopniu aktywizacji widza.

Wystawa "Mechaniczne oko" to w założeniu multimedialna podróż w czasie z ery kina cyfrowego, przez epokę taśm i projektorów analogowych, do początków kinematografii i XIX-wiecznej kultury audiowizualnej.

"Kino Polonia" jako szczególnie imponujący element oferty NCKF będzie koncentrować się na historii i ewolucji polskiej kinematografii.

Ścieżki dydaktyczne uzupełni szerokie spektrum działań edukacyjnych: spotkania z ludźmi kina, projekcje filmowe i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. W NCKF znajdą się również 3 sale projekcyjne i ultranowoczesna pracownia badawcza, umożliwiająca dostęp do zdigitalizowanych zasobów polskiego i światowego kina.


Metryka strony i historia zmian