46 nowych autobusów Solaris gotowych do wyjazdu na łódzkie ulice

  • kategoria:
  • Aktualności - Transport i komunikacja
  • Łódź Łączy
  • Miasto

Wkrótce na ulice Łodzi wyjedzie 46 nowych, niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów Solaris Urbino. Nowy tabor trafił zarówno do Zajezdni Nowe Sady, jak i do Zajezdni Limanowskiego. Pierwsza z nich pozyska 20 przegubowych autobusów i 14 autobusów solo, a druga 12 autobusów solo.

fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
46 nowych autobusów Solaris jest gotowych do wyjazdu na łódzkie ulice
2 zdjęcia
fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Przegubowe Urbino 18 mają 135 miejsc ogółem, w tym 38 siedzących. Natomiast modele Urbino 12 (solówki) mogą pomieścić 85 pasażerów, z czego 26 będzie miało miejsca siedzące. Wszystkie autobusy są w 100 proc. niskopodłogowe, wyposażone w automaty biletowe i klimatyzację. Nowością są panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach 20 autobusów. Nie wyposażono w nie wszystkich 46 autobusów, ponieważ MPK-Łódź chce przetestować to rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne mogą zasilać w prąd takie urządzenia, jak kasowniki czy biletomaty i tym samym redukować zapotrzebowanie na prąd, który standardowo wytwarzany jest w pojeździe z pracy silnika spalinowego.

MPK-Łódź zdecydowało się po raz kolejny na formę wynajmu Solarisów. Ostatnią taką umowę podpisano w 2014 r. Dzięki dziesięcioletniej umowie najmu Spółka zna koszty utrzymania pojazdów
i ma pewność, że dostawca zapewni ich prawidłowe serwisowanie przy użyciu oryginalnych części. Po dziesięciu latach MPK-Łódź będzie mogło kupić  autobusy za tzw. wartość końcową, ale nie musi korzystać z tej opcji. Umowa na dziesięcioletni najem autobusów wraz z ich serwisowaniem opiewa na ponad 125 mln zł brutto.

Nowe Solarisy zastąpią wysłużone autobusy marki Volvo i Jelcz. Obecnie po Łodzi kursuje 149 autobusów marki Solaris. To blisko 37 proc. wszystkich łódzkich autobusów.

IV generacja Solarisów Urbino

  •  lżejsza od poprzedniej generacji, a tym samym bardziej ekologiczna (zużywa mniej paliwa na 100 km),
  •  więcej dostępnych miejsc bezpośrednio z niskiej podłogi,
  •  ma w środku więcej światła - obniżona linia szyb,
  •  lepsza widoczność dla kierowców i lepszy komfort jazdy - nowe rozwiązania w obszarze zawieszenia

Autobus składa się średnio z około 2500 różnych części. W całości jest skonstruowany przez grupę inżynierów Solarisa. Nowa generacja Solarisa Urbino w 2017 zdobyła międzynarodowy tytuł Bus of The Year, czyli najlepszego autobusu miejskiego w Europie. Do tej pory w ponad 700 miastach na świecie w 32 państwach jeździ łącznie już blisko 18.000 Solarisów, m.in. w Dubaju, na wyspie La Reunion, czy na Martynice.


Metryka strony i historia zmian