5 milionów na wsparcie 600 starszych i niepełnosprawnych osób

  • kategoria:
  • Aktualności MOPS
  • NGO

Asystent osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze, mieszkanie wspierane, rodzinny dom pomocy oraz wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego - taką pomoc osobom niepełnosprawnym oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizujący wart prawie 5 mln zł projekt unijny "Opiekuńcza Łódź". Projekt jest adresowany do prawie 600 osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin, a partnerami MOPS są cztery organizacje świadczące pomoc osobom niepełnosprawnym: TPN, Fundacja Okaż Serce, Stowarzyszenie "Dla rodziny" i Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

fot. Monika Pawlak /UMŁ
Konferencja prasowa dot. projektu Opiekuńcza Łódź

- Zachęcam i zapraszam osoby niepełnosprawne, aby zgłaszały się do udziału w programie, tak kompleksowej pomoc jeszcze dla nich nie było – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Jedynym kryterium jakie tutaj bierzemy pod uwagę to niepełnosprawność, pomoc w ramach programu jest zarówno dla najmłodszych łodzian mających orzeczenie o niepełnosprawności jak i starszych.

Chętni do skorzystania z pomocy mogą się zgłaszać w dowolnej chwili, program będzie realizowany do września 2019 roku, a rozpoczął się niedawno. Na razie 24 osoby niepełnosprawne mają już asystentów, dzięki czemu ich faktyczni opiekunowie mogą zająć się innymi sprawami albo po prostu odpocząć.

- Rolą asystenta osoby niepełnosprawnej jest odciążenie w obowiązkach faktycznego opiekuna, którym z reguły jest ktoś z najbliższej rodziny: rodzic, mąż lub żona, dziecko lub dzieci zajmujące się niepełnosprawnym rodzicem czy dziadkami – tłumaczy Agnieszka Ozdoba, koordynator projektów unijnych w MOPS. – Asystent po prostu przejmuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, pomaga jej w codziennym funkcjonowaniu dzięki czemu – być może w przyszłości – faktyczny opiekun będzie mógł nawet wrócić do pracy. To pokaże przyszłość.

W lutym ruszy wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego m.in. chodzików, balkoników, materacy przeciwodleżynowych, wózków inwalidzkich – usługa będzie bezpłatna dla beneficjentów projektu i co ważne wypożyczalnia będzie działać jeszcze trzy lata po zakończeniu projektu. Nieodpłatna będzie także pomoc psychologów dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a jedyną odpłatną formą pomocy są tu usługi opiekuńcze.

- Ta odpłatność będzie uzależniona od dochodu osoby niepełnosprawnej i jej rodziny, a najniższa stawka to 35 groszy za godzinę – dodał Piotr Rydzewski, dyrektor MOPS. – Wysokość opłat za usługi opiekuńcze będzie ustalana na podstawie wywiadu środowiskowego, który przeprowadzi pracownik socjalny.

Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie przewidziane są działania zmierzające do ich maksymalnego usamodzielnienia, łącznie ze znalezieniem zatrudnienia. Podobnie jest z osobami z innymi rodzajami niepełnosprawności, dzięki wsparciu fachowców zatrudnionych w projekcie docelowo mają się usamodzielnić na tyle, by pomoc innych osób była dla nich jak najmniejsza.

Zachęcamy i zapraszamy osoby niepełnosprawne i ich bliskich do udziału w projekcie. Można się zgłaszać do MOPS przy ul. Kilińskiego lub do dowolnego punktu pracy socjalnej, gdzie uzyska się niezbędne informacje o projekcie i zasadach udziału w nim.


Metryka strony i historia zmian