Akademia różnorodności to oferta edukacyjna Ogrodu Botanicznego skierowana do osób dorosłych i całych rodzin, która w 2019 r. realizowana będzie w okresie od kwietnia do listopada. W tym roku nowością Akademii będzie cykl niedzielnych spacerów z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym, dodatkowe zajęcia o ziołach proponowane seniorom w środowe przedpołudnia oraz niedzielne wycieczki po Ogrodzie dla miłośników owadów. Wszystkie zajęcia prowadzić będą specjaliści posiadający bogatą wiedzę przyrodniczą i praktykę dydaktyczną. W ramach Akademii w bieżącym roku proponujemy Państwu pięć cykli zajęć:
1. Świat roślin i zwierząt. Zajęcia stacjonarne w Palmiarni
2. Ziołowe czwartki w Botaniku
3. Zioła dla seniora
4. Ogród bez tajemnic czyli przyrodnicze spacery po Botaniku
5. Łódzkie spotkania z owadami
Świat roślin i zwierząt - zajęcia stacjonarne w Palmiarni
W ramach Akademii różnorodności w 2019 r. gościom Palmiarni Ogrodu Botanicznego proponujemy cykl pięciu prelekcji, które towarzyszyć będą tematycznym wystawom przyrodniczym. Prelekcje przybliżą słuchaczom różne grupy roślin i zwierząt występujących w Polsce, m.in: storczyki, rośliny mięsożerne, motyle i ptaki. Do ich wysłuchania zapraszamy zarówno osoby dorosłe jak i młodzież szkolną. Prelekcje rozpoczynać się będą o godzinie 13.00 w następujące niedziele:
14 kwietnia Rośliny w polskiej obyczajowości
12 maja Ptasie migracje
9 czerwca Rośliny mięsożerne – różnorodność, występowanie, wymagania i odżywianie
18 sierpnia Motyle – owady piękne i pożyteczne
17 listopada Storczyki – nazewnictwo i występowanie
Ogród bez tajemnic, czyli przyrodnicze spacery po Botaniku
Od kwietnia do października, raz w miesiącu zapraszamy Państwa na niedzielne spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym. Podczas zajęć będzie można podziwiać zmieniający się wraz porami roku krajobraz Ogrodu, a przy okazji poznać wiele ciekawostek o dzikich i uprawianych roślinach zielnych, ziołach, drzewach oraz zwierzętach. Spacery rozpoczynać się będą przy wejściu do Ogrodu Botanicznego od strony ul. Retkińskiej 39/65, o godz. 11.00 w następujące niedziele:
7 kwietnia Wiosna, Wiosna ach to TY!
12 maja Majowe barwy i aromaty czyli rzecz o wiśniach, lilakach i rododendronach
9 czerwca Ziołowy spacer
14 lipca Barwy lata
4 sierpnia Te co skaczą i fruwają do Botanika zapraszają!
15 września O czym szumią drzewa?
6 października Dzikie owoce jadalne
Ziołowe czwartki w Botaniku
Podczas czwartkowych, popołudniowych zajęć dla dorosłych, będzie można poznać rośliny zielarskie, zarówno te powszechnie stosowane jak i takie, których działanie lecznicze jest mało znane. Nauczymy się rozpoznawania roślin, poznamy ich własności lecznicze, dowiemy się jak przygotować z nich amatorskie preparaty, poznamy zastosowania kulinarne niektórych roślin oraz możliwość ich wykorzystania w kosmetyce. Podczas zajęć przedstawiane będą zioła i metody fitoterapeutyczne wykorzystywane w leczeniu niektórych problemów zdrowotnych.
4 kwietnia Zwiastuny wiosny i ich lecznicza moc - wycieczka po Ogrodzie
11 kwietnia Zioła w rekonwalescencji
18 kwietnia Zioła z doniczki?
25 kwietnia Zioła w chorobach neurodegradacyjnych
23 maja Drzewa i ich lecznicze własności – wycieczka po Ogrodzie
30 maja Octy ziołowe i ich zastosowanie
6 czerwca Zioła i fitoterapia w łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry
5 września Bakteriobójcze i grzybobójcze własności pospolitych roślin zielarskich
12 września Dzikie rośliny jako źródło pokarmu na przestrzeni dziejów – wycieczka po Ogrodzie
26 września Zioła i fitoterapia w chorobach jelit i żołądka
3 października Ziołowe oczyszczanie organizmu
10 października Choroby naczyniowe i zioła
17 października Adaptogeny – ziołowe antidotum na troski wszelakie
24 października Aromaterapia odkrywana na nowo
Zajęcia odbywać się będą na terenie Ogrodu Botanicznego w wymienione czwartki o godzinie 17.00. Zapisy na zajęcia prowadzone będą w każdym tygodniu, w którym odbywają się warsztaty, od poniedziałku do czwartku, pod nr tel. 42 688 44 20. W przypadku niepogody zajęcia odbywać się będą w sali dydaktycznej Ogrodu.
Zioła dla Seniora
W wybrane środowe przedpołudnia , o godz. 11.00, w Ogrodzie Botanicznym odbywać się będą zajęcia dla Seniorów. Podczas zajęć będzie można poznać rośliny zielarskie, zarówno te powszechnie stosowane jak i takie których działanie lecznicze jest mało znane. Będzie można nauczyć się rozpoznawania roślin, poznać ich własności lecznicze, dowiedzieć się jak przygotować z nich amatorskie preparaty, poznać zastosowania kulinarne niektórych roślin oraz możliwość ich wykorzystania w kosmetyce. Podczas zajęć przedstawiane będą zioła i metody fitoterapeutyczne wykorzystywane w leczeniu niektórych problemów zdrowotnych.
3 kwietnia Zwiastuny wiosny i ich lecznicza moc - wycieczka po Ogrodzie
10 kwietnia Zioła w rekonwalescencji
17 kwietnia Zioła z doniczki?
24 kwietnia Zioła w chorobach neurodegradacyjnych
22 maja Drzewa i ich lecznicze własności – wycieczka po Ogrodzie
29 maja Octy ziołowe i ich zastosowanie
5 czerwca Zioła i fitoterapia w łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry
4 września Bakteriobójcze i grzybobójcze własności pospolitych roślin zielarskich
11 września Dzikie rośliny jako źródło pokarmu na przestrzeni dziejów – wycieczka po Ogrodzie
25 września Zioła i fitoterapia w chorobach jelit i żołądka
2 października Ziołowe oczyszczanie organizmu
9 października Choroby naczyniowe i zioła
16 października Adaptogeny – ziołowe antidotum na troski wszelakie
23 października Aromaterapia odkrywana na nowo
Zajęcia odbywać się będą na terenie Ogrodu Botanicznego w wymienione środy o godzinie 11.00. Zapisy na zajęcia prowadzone będą w każdym tygodniu w którym odbywają się warsztaty, od poniedziałku do środy, pod nr tel. 42 688 44 20. W przypadku niepogody zajęcia odbywać się będą w sali dydaktycznej Ogrodu.
Łódzkie spotkania z owadami
Owady to najszerzej rozprzestrzeniona i najliczniejsza grupa zwierząt występujących na Ziemi. Dotychczas opisano ponad 1 mln gatunków tych stawonogów lecz szacuje się, że rzeczywista ich liczba sięga kilku lub nawet kilkudziesięciu milionów. Owady, zadziwiające mnogością form i barw, występują w różnorodnych siedliskach, także na terenie miast. W ramach „Łódzkich spotkań z owadami” przyjrzymy się z bliska tej grupie zwierząt. Podczas wycieczek entomologicznych po Ogrodzie Botanicznym poznamy owady siedlisk wodnych i lądowych, obejrzymy przedstawicieli powszechnie znanych grup, takich jak: motyle, pszczoły, trzmiele oraz owady mniej znane np. wciornastki, skoczogonki. Dzięki obserwacji tych zwierząt w terenie będziemy mieli szansę podglądania ich zachowań związanych z rozmnażaniem, odżywianiem się, poruszaniem itp.
Wycieczki prowadzone będą w godzinach 10.00-13.00 w dniach: 5 i 19 maja, 9 i 16 czerwca, 25 sierpnia i 8 września.
Serdecznie zapraszamy!