Biała Fabryka w Łodzi stanie się Muzeum

  • kategoria:
  • Biznes

Remont Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wkroczył w kolejną fazę. Dawny wygląd odzyska Biała Fabryka Ludwika Geyera, która docelowo ma stać się interaktywnym Muzeum. Prace przy jednym z najważniejszych łódzkich zabytków toczą się dzięki wkładowi własnemu miasta oraz dofinansowaniu ze środków unijnych. Nad tym, by została zachowana historyczna struktura fasady Białej Fabryki, czuwa wojewódzki konserwator zabytków.

123rf
Remont Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wkroczył w kolejną fazę.

Pomnik historii

Biała Fabryka to jeden z symboli Łodzi. Ponieważ należy do grona najstarszych w Polsce budynków architektury przemysłowej, w 2015 r. uznano ją za pomnik historii. Prace nad wschodnią stroną elewacji Fabryki rozpoczęły się w zeszłym roku, aktualnie konstrukcje widoczne są od zachodu, północy i południa. Choć przechodnie mogą je zobaczyć od strony ul. Piotrkowskiej, w żaden sposób nie utrudnia im to przemieszczania się w rejonie budynku.

Etapy prac przy elewacji

Modernizacja elewacji liczącej ponad 1200 m2 to proces, który wymaga podziału prac na kilka etapów. Fasada Fabryki najpierw zostanie umyta i oczyszczona z pyłu. Następnie zostaną naprawione wszelkie uszkodzenia i pęknięcia. Po zagruntowaniu elewacji, będzie ona pomalowana farbą w kolorze starej bieli. Ta faza remontu ma potrwać ok. trzech miesięcy.

Po zakończeniu prac, Fabryka, będąca częścią Centralnego Muzeum Włókiennictwa, stanie się przestrzenią wystawową, prezentującą rozwój technologii włókienniczej. Powstanie w niej też interaktywne eksperymentarium, w którym będzie można poznać sposoby obróbki wełny i bawełny, surowców wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Na jednym z pięter Białej Fabryki pojawią się historyczne wystawy czasowe.


Metryka strony i historia zmian