Pomnik historii
Biała Fabryka to jeden z symboli Łodzi. Ponieważ należy do grona najstarszych w Polsce budynków architektury przemysłowej, w 2015 r. uznano ją za pomnik historii. Prace nad wschodnią stroną elewacji Fabryki rozpoczęły się w zeszłym roku, aktualnie konstrukcje widoczne są od zachodu, północy i południa. Choć przechodnie mogą je zobaczyć od strony ul. Piotrkowskiej, w żaden sposób nie utrudnia im to przemieszczania się w rejonie budynku.
Etapy prac przy elewacji
Modernizacja elewacji liczącej ponad 1200 m2 to proces, który wymaga podziału prac na kilka etapów. Fasada Fabryki najpierw zostanie umyta i oczyszczona z pyłu. Następnie zostaną naprawione wszelkie uszkodzenia i pęknięcia. Po zagruntowaniu elewacji, będzie ona pomalowana farbą w kolorze starej bieli. Ta faza remontu ma potrwać ok. trzech miesięcy.
Po zakończeniu prac, Fabryka, będąca częścią Centralnego Muzeum Włókiennictwa, stanie się przestrzenią wystawową, prezentującą rozwój technologii włókienniczej. Powstanie w niej też interaktywne eksperymentarium, w którym będzie można poznać sposoby obróbki wełny i bawełny, surowców wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Na jednym z pięter Białej Fabryki pojawią się historyczne wystawy czasowe.