Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

  • kategoria:
  • Aktualności
  • Tożsamość i tradycja

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia Honorowego Krzyża Inki. Odznaczenie przyznał mu Związek Kombatantów i Osób Represjonowanych RP im. Danuty Siedzikówny „Inki" w Gdyni, który docenił jego zasługi z czasów II wojny światowej.

fot. Związek Kombatantów i Osób Represjonowanych RP im. Danuty Siedzikówny "Inki"
6 zdjęć
fot. Związek Kombatantów i Osób Represjonowanych RP im. Danuty Siedzikówny "Inki"
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Urodzony w 1925 roku, Pan Józef wstąpił do armii gen. Andersa, gdy tylko nadarzyła się okazja. Miał wtedy 16 lat. Już jako pełnoletni żołnierz walczył pod Monte Cassino jako czołgista w 4 Pułku Pancernym „Skorpion”. Brał udział również w walkach o włoskie miasta: Bolonię i o Ankonę. Po wojnie, mimo ryzyka i możliwości pozostania na Zachodzie, wrócił do Polski.

W uznaniu za trud i poświęcenie nadano mu 1 sierpnia 2023 roku Honorowy Krzyż Inki. To niezwykły, prosty i skromny człowiek, zamieszkujący w parafii Opieki Świętego Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi. Pojawia się codziennie w kościele, żyje jak każdy senior i dobry sąsiad. Jednak ma niesamowitą historię do opowiedzenia, której był nie tylko świadkiem, ale także jej cichym bohaterem.