Za niewiele ponad rok nastąpi otwarcie łódzkiego Orientarium. Ta ogromna inwestycja ma powierzchnię 10 boisk piłkarskich. W ukończonym Orientarium na odwiedzających będzie czekało mnóstwo atrakcji i możliwość obserwowania ze zwierzętami na niespotykanych dotychczas warunkach.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówi: - Niewątpliwie jednym z najbardziej widowiskowych miejsc będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki. Wszystko to będzie możliwe dzięki akrylowemu tunelowi ze ścianą o grubości 12 centymetrów, który pozwoli nam wręcz zanurzyć się w wodzie.
Tunel, którego elementy powstały w Australii, będzie miał ponad 25 metrów długości. Jego montaż to złożona i precyzyjna praca – tunel musi wytrzymać napór 2,5 miliona litrów wody.
- Chcemy i zwierzętom i zwiedzającym stworzyć możliwie najlepsze warunki. Dlatego w basenie budujemy m.in. rafę koralową, a przestronne wybiegi wyposażamy w fosy, skały, czy dodatkową roślinność. Takie obiekty jak Orientarium to wycinki ekosystemów, które dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze – dodaje Hanna Zdanowska.
Dzięki nowej inwestycji w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe gatunki: orangutany, pantery mgliste, rekiny, niedźwiedzie malajskie, gibony, dzioborożce, langury, szpaki balijskie i płaszczki. Dzięki Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym wznowiona zostanie hodowla posiadanych do niedawna gatunków, m.in. słoni indyjskich.
Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego mówi: - Zbiornik, po dnie którego będziemy spacerowali w akrylowym tunelu ma nieregularny kształt i objętość 2.500 m.sześc. wody. Powierzchnia lustra wody wynosi ok. 776 m kw. W jednej ze ścian będzie zamontowana ogromna szyba o grubości 36 cm. Prace przy montażu tunelu rozpoczęły się 19 lutego 2020 roku. To bardzo złożona i precyzyjna praca, która wymaga szczegółowej koordynacji począwszy od przygotowania węgarków, transportu pionowego i poziomego szkła, ustawienia akryli w docelowym miejscu po jego uszczelnienie. Montaż tunelu zajmie ok. miesiąc.
Obecnie na terenie Orientarium trwają prace m.in. przy budowie:
- pawilonu wystawienniczego i wejściowego,
- słoniarni,
- celebes (strefa dla zwierząt z rejonu wyspy Celebes)
- wybiegu dla pingwinów
- stajenek dla małych zwierząt i zwierząt kopytnych
- wybiegów zewnętrznych pantery mglistej, orangutanów i niedźwiedzi,
- sztucznych skał dla niedźwiedzi i basenu gawiala,
- sztucznych skał widowni rekina i elementów rafy koralowej.