Czy można inwestować i oszczędzać? Jak to będą robić w Łodzi

  • kategoria:
  • Łódź Buduje
  • Dla mieszkańca

Czy deweloperzy mogą budować tanie mieszkania komunalne? Czy szkoły mogą oszczędzać na prądzie albo wręcz w ogóle za niego nie płacić? Czy ciasne mieszkania robotnicze mogą być nowoczesnymi lokalami? Mogą i właśnie to chcemy zrobić w Łodzi.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Władze Łodzi chcą zaproponować zupełnie nowe, rewolucyjne podejście do funkcjonowania miasta

- Przez 3 ostatnie miesiące razem z prezydentem Pustelnikiem ciężko i dużo pracowaliśmy nad tym, aby przygotować do realizacji pierwsze najważniejsze projekty, które prezydent będzie osobiście nadzorował. To zupełnie nowatorskie rozwiązania. Te projekty wprowadzą nowe formy finansowania inwestycji, co dla Łodzi oznacza duże oszczędności. Możemy nie angażując własnych pieniędzy budować mieszkania komunalne oraz produkować prąd. Możemy również z pomocą zewnętrznych partnerów remontować ważne dla Łodzi zabytki – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

NOWE MIESZKANIA

- Razem z panią prezydent chcemy dziś zaproponować zupełnie nowe, rewolucyjne podejście do funkcjonowania miasta. Na początek absolutnie pionierski projekt budowy mieszkań komunalnych. Ogłosiliśmy już dialog konkurencyjny i szukamy partnera, który wybuduje nam w pierwszej fazie 500 mieszkań komunalnych, które następnie odda nam w długoterminowy najem. To rozwiązanie stosowane z powodzeniem choćby w Niemczech, czy Austrii. Z jednej strony zwiększy zasób mieszkaniowy miasta, a z drugiej zagwarantuje ciągłość realizowanych i planowanych inwestycji. Dzięki nim będziemy mogli rewitalizować kolejne kwartały miasta, bo zyskamy ogromny zastrzyk lokali zamiennych. Kilkaset mieszkań chcemy pozyskać nie tylko w pierwszej fazie, ale i w każdym kolejnym roku – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

ZIELONA ENERGIA

Drugi projekt to zielona energia. W pierwszym kwartale tego roku przynajmniej kilkanaście hektarów nieruchomości zacznie pracować dla Łodzi. Zostaną wydzierżawione inwestorom pod instalacje fotowoltaiczne. Dla miasta to zarówno dodatkowy dochód, jak i poprawa bilansu energetycznego.

- W pakiecie tych nieruchomości znajdą się także budynki użyteczności publicznej – łódzkie placówki edukacyjne. Wyposażymy je w kompleksowe instalacje do produkcji energii, co pozwoli szkołom i przedszkolom nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale nawet je zlikwidować – dodaje Pustelnik.

FAMUŁY

Również poprzez zaangażowanie prywatnego kapitału mają zostać sfinansowane remonty wyjątkowych zabytków.

- Domy robotnicze Poznańskiego naprzeciwko Manufaktury chcemy zmodernizować w partnerstwie publiczno-prywatnym. Odnowimy wszystkie trzy famuły. Mamy już projekt na pierwszą z nich, przy Ogrodowej 24. Powstaną tam lokale usługowe, hostel, biura i mieszkania. Wszystko na wynajem. Na dniach ogłosimy postępowanie na wybór partnera w PPP. Ze względu na swoje położenie i walory historyczne, a także potencjał biznesowy, to miejsce może być jednym z najlepszych w Europie przykładów na połączenie funkcji publicznej, społecznej i biznesowej – mówi Pustelnik.

- To nie science-fiction. Możemy jednocześnie inwestować i oszczędzać. To rozwiązania, które funkcjonują już zagranicą, a my chcemy jako pierwsi wdrażać je w Polsce. Przed panem prezydentem niełatwe, ale bardzo ważne zadania, ale funkcja pierwszego wiceprezydenta to nie tylko ładny napis na wizytówce, to jest przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i najtrudniejsze zadania do wykonania, ale jestem pewna że Adam Pustelnik doskonale sobie z nimi  poradzi – dodaje prezydent Zdanowska.


Metryka strony i historia zmian