Czy rodzina zastępcza uczestniczy w przydzielaniu dzieci?

  • kategoria:
  • Najczęściej zadawane pytania

Rodzice zastępczy mogą zasugerować, jakie dzieci chcieliby przyjąć, a zwłaszcza określić ich wiek i płeć. Bardzo często ich prośby wynikają z warunków lokalowych. Jeśli np. mieszkają już u nich dwie dziewczynki i w tym samym pokoju jest jeszcze miejsce dla dwojga kolejnych dzieci, to urzędnicy raczej nie skierują tam chłopców.

Po wstępnych rozmowach z rodziną pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiają dokumenty wybranych dzieci współgrające z sugestiami nowej rodziny.

Etapem końcowym są spotkania z podopiecznymi domów dziecka i sprawdzenie, czy rodzice zastępczy dogadują się z konkretnymi dziećmi i budują z nimi pozytywne relacje. Może się zdarzyć, że z jakichś powodów nastoletnie dziecko nie zechce zamieszkać z rodziną.

Albo też sytuacja odwrotna - to rodzice zastępczy przyznają, że z danym chłopcem czy dziewczynką nie potrafią nawiązać porozumienia. Wówczas warto szukać dalej, bo zmuszanie którejkolwiek ze stron nie wróży sukcesu.

Nieco inaczej wygląda to w pogotowiach rodzinnych, do których dzieci przywożone są bezpośrednio z interwencji i przebywają tam jedynie przez kilka miesięcy. Rodzice prowadzący pogotowie mają dużo mniejszy wpływ na to, jakie dzieci zostaną do nich skierowane. Ale wiedzą też, że ich rola jest inna niż w rodzinach długoterminowych.


Metryka strony i historia zmian