Ebi Smolarek w Łódź Business Run 2019

  • kategoria:
  • Aktualności sportowe
  • Bieganie

Euzebiusz Smolarek, 47-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej, został jednym z ambasadorów Poland Business Run. W tegorocznej edycji tej charytatywnej imprezy aktualny prezes Polskiego Związku Piłkarzy wystartuje w biegu sztafetowym w Łodzi.

– Praca w Polskim Związku Piłkarzy sprawia, że doskonale wiem, ile oznacza bezinteresowne wsparcie. Nie jeden raz przekonałem się, że piłkarze po zakończeniu kariery nie wiedzą, jak odnaleźć się w nowym życiu, kiedy szybko kończą się zainteresowanie mediów i duże pieniądze. Nie zawsze też wiedzą, jak walczyć o swoje prawa, dlatego staramy się ich w tym wspierać.  Idea Poland Business Run jest mi więc bliska, bo pomoc też dotyczy osób, które muszą zaczynać nowe życie. Mogę się tylko domyślać, jak trudnym przeżyciem jest amputacja nogi lub ręki. Mam nadzieję, że moje wsparcie zachęci kolejnych biegaczy do startu, a co za tym idzie do jeszcze większej pomocy dla osób z niepełnosprawnością ruchową – powiedział syn Włodzimierza Smolarka, medalisty piłkarskich MŚ 1982.

Ebi dołączył do grona znanych osób, na wsparcie których Poland Business Run zawsze mógł liczyć. Osoby z niepełnosprawnością wspierali m.in.: sportowcy Rafał Sonik, Mariusz Wlazły, Marek Plawgo, Adrianna Palka, Jan Ciepiela, Jerzy Dudek, Przemysław Saleta i Mateusz Kusznierewicz, aktorzy Jerzy Stuhr, Mateusz Janicki i Julia Kamińska, artyści Monika Brodka i Artur Rojek) oraz projektanci mody Robert Kupisz, Dawid Woliński i Łukasz Jemioł. Smolarek 8 września 2019 pobiegnie w Łodzi w sztafecie wystawionej przez Polski Związek Piłkarzy.

- Ze skompletowaniem pięcioosobowej sztafety nie powinno być problemów. A gdyby się pojawiły, to z naszej pomocy korzysta przecież kilka tysięcy zawodników w naszym kraju, więc kogoś namówimy. Jako piłkarz w meczu biegałem ponad 10 km, więc 3,5 km powinienem też dać radę. Najważniejsze jest jednak to, by wziąć udział w biegu, bo pobiegniesz – pomożeszdodał Smolarek.

Łódź Business Run jest częścią ogólnopolskiej akcji, w ramach której o tej samej godzinie pięcioosobowe sztafety wyruszają na trasy w kilku miastach. W ubiegłym roku oprócz Łodzi rywalizacja toczyła się też w: Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. W tych biegach nie wyniki były jednak najważniejsze, ale pomoc. W 2018 na starcie pojawiło się 22,5 tys. biegaczy, dzięki którym udało się zebrać prawie 1,8 mln zł. Pomoc trafiła do 84 niepełnosprawnych. W tym roku powinno być jeszcze lepiej. Na ponad miesiąc przed startem zapisało się już ponad 28 tysięcy uczestników. Wolne miejsca są jeszcze w Łodzi (limit uczestników ustalono na 3000 osób, czyli 600 pięcioosobowych sztafet), Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie i Szczyrku.

Jednym z pomysłodawców akcji był Janek Mela, który stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem w niezabezpieczonej stacji transformatorowej, gdzie schował się przed deszczem. Nie załamał się jednak wypadkiem i pokazał niezwykły hart ducha. Nie tylko został najmłodszym zdobywcą bieguna południowego i północnego w jednym roku, ale założył też fundację pomagającą ludziom z podobnymi problemami. Jego dzieło kontynuuje fundacja Poland Business Run, która za zebrane pieniądze kupuje profesjonalne protezy, elektryczne wózki inwalidzkie, zapewnia rehabilitację fizyczną i pomoc psychologiczną.


Metryka strony i historia zmian