Jak co roku w dniach 16-22 września odbywa się na całym świecie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W 2020 r. tematem tygodnia mobilności jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Odzwierciedla to ambitne cele związane z osiągnięciem statusu kontynentu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., określone przez Ursulę von den Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. Temat ten służy również podkreśleniu znaczenia dostępności zeroemisyjnego transportu i promowaniu ram sprzyjających włączeniu każdej osoby. Zeroemisyjna mobilność to podróżowanie komunikacją miejską, rowerem, elektrycznym skuterem czy chodzenie pieszo. Każda z tych form pomaga w ochronie naszego klimatu.
Dlatego, aby zachęcać do ekologicznych form podróżowania przygotowaliśmy wydarzenie podczas którego zaprezentujemy łódzkie tramwaje na przestrzeni lat. Na wystawie pojawi się zabytkowy tramwaj Herbrand GE-58 z 1910 r., wagon Lilpop z lat 20/30. XX w. oraz skład wagonów 5N+5ND z okres PRL-u. Będą też nowsze nabytki MPK-Łódź, czyli zmodernizowany skład 805Na 3D, oraz niskopodłogowych dwukierunkowy tramwaj NF6D i najnowszy z floty wagon PESA 122NaŁ znany z trasy W-Z. Podczas zwiedzania przybliżymy, dlaczego warto postawić na zrównoważony transport i jaki wpływ na środowisko mają nasze codzienne przyzwyczajenia transportowe. Wystawa tramwajów odbędzie się w sobotę 19 września w godz. 12-18 na al. Kościuszki pomiędzy al. Mickiewicza, a ul. Żwirki. W samym centrum miasta, oddamy ulicę dla ludzi. Zamknięta zostanie jezdnia al. Kościuszki w kierunku południowym. Ponadto pojawi się również rowerowe miasteczko, gdzie przez zabawę dla najmłodszych zachęcimy do wyboru jednośladów w codziennym podróżowaniu.
Natomiast we wtorek 22 września obchodzimy światowy dzień bez samochodu. Aby zachęcić do pozostawienia samochodu na parkingu, komunikacja miejska tego dnia jest darmowa. Wystarczy okazać dowód rejestracyjny pojazdu i możemy podróżować za darmo autobusem i tramwajem wraz z taką ilością osób na jaką zarejestrowany jest samochód.
Zrównoważony transport to nie tylko wydarzenia, ale też twarde działania, które mają realnie wpłynąć na nasze zachowania i codzienne podróże. Dlatego do końca września pojawią się na ulicach Łodzi nowe ułatwienia dla komunikacji miejskiej, które usprawnią przejazd autobusów i tramwajów, aby transport zbiorowy był dobrą alternatywą dla samochodu. Obecnie w Łodzi mamy prawie 9 km buspasów, oraz 12,5 km pasów autobusowo-tramwajowych. Tego typu rozwiązania usprawniają przejazd komunikacji miejskiej i integrują różne środki miejskiego transportu. Dlatego dalej chcemy usprawniać transport zbiorowy, wytyczając prawie 5 km nowych rozwiązań dla transportu zbiorowego.
Nowe buspasy pojawią się na:
- Aleksandrowskiej od Traktorowej do przystanku przy Bielicowej oraz dodatkowy lewoskręt dla autobusów z Aleksandrowskiej w Traktorową w kierunku Rojnej;
- Traktorowej od Nektarowej do Rąbieńskiej;
- Unii Lubelskiej od Srebrzyńskiej do Konstantynowskiej;
- Legionów przy skrzyżowaniu z Kasprzaka, wraz ze zmianą trasy autobusów, aby ominąć powodujący opóźnienia odcinek na Zielonej przy Legionów;
- Politechniki przy skrzyżowaniu z Radwańską;
- Tuwima pomiędzy Sienkiewicza a Piotrkowską;
- Uniwersyteckiej przed rondem Solidarności;
- Palki przed rondem Solidarności oraz do skrzyżowania z Wojska Polskiego;
- Julianowskiej w kierunku Zgierskiej i na Pojezierskiej przy Zgierskiej;
- oraz na Limanowskiego pomiędzy Zgierską i Zachodnią.
Natomiast tramwaje płynnie przejadą po ul. Limanowskiego, gdzie powstanie trampas – czyli wydzielona z jezdni powierzchnia przeznaczona wyłącznie dla MPK. Takie rozwiązanie zastosujemy również na Kilińskiego pomiędzy Abramowskiego, a Tylną, oraz na Piotrkowskiej od Żwirki do Mickiewicza i na Gdańskiej przed Zieloną.
Zrównoważony transport zaczynamy również od siebie. Dzięki współpracy z Veolia Energia Łódź, we wrześniu trafiły do Zarządu Dróg i Transportu i Zarządu Zieleni Miejskiej rowery elektryczne, które posłużą pracownikom jednostek do codziennej pracy na ulicach naszego miasta. Zamiast samochodu, ekologiczna forma kontrolowania dróg i zieleni w mieście.
Ponadto niebawem w całym mieście pojawi się 210 punktów do ładowania aut elektrycznych. Elektryczne pojazdy zasilą również flotę MPK, do której dołączą elektryczne autobusy wraz z systemem szybkie ładowania pojazdów na krańcówkach, oraz systemem wolnego ładowania na zajezdni Limanowskiego.
Zapraszamy do wspólnych wydarzeń i wybierania alternatywnych i zeroemisyjnych form podróżowania, które tworzą nasze lepsze jutro.