Festiwal Książki Obrazkowej Kropka + Kreska

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne
  • Kultura
  • Literatura

Trzecia edycja Festiwalu Książki Obrazkowej Kropka + Kreska odbędzie się pod hasłem Misja Kosmos. Jej bohaterkami są popularnonaukowe książki obrazkowe z zakresu nauk ścisłych: astronomii, kosmologii, fizyki czy matematyki. Ideą festiwalu jest przyjrzenie się funkcji książek obrazkowych oraz ich oddziaływaniu nie tylko na świat nauki, ale i na twórców filmu, teatru czy muzyki. Łodzianie będą mogli wziąć udział w spotkaniach, warsztatach, spektaklach i pokazach filmowych.

Od 1 do 10 października Fabryka Sztuki w Łodzi stanie się miejscem, gdzie całe rodziny, dzieci, młodzież, ale także dorosłe osoby zainteresowane picturebookami będą mogły przyjrzeć się temu, jak książki obrazkowe pomagają zrozumieć fakty naukowe i prawa natury, a także rozbudzają ciekawość wszechświata. W programie znalazło się prawie 40 polskich i międzynarodowych wydarzeń realizowanych zarówno stacjonarnie, jak i prezentowanych online.  

Jak co roku centralną przestrzenią festiwalową stanie się artystyczna instalacja połączona z czytelnią. Autorka – Adźka Bielecka, inspirując się wyselekcjonowanymi książkami nawiązującymi do tematu przewodniego Festiwalu, stworzy zachęcające do lektury i refleksji miejsce w vintage’owym klimacie. Goście Festiwalu będą mogli także zakupić obecne w czytelni książki na stoisku wyjątkowej łódzkiej Księgarni Do Dzieła.

Trzon programu Festiwalu Kropka + Kreska stanowią spotkania, warsztaty twórcze i plastyczne, prowadzone przez autorów i autorki książek obrazkowych o tematyce kosmicznej: Małgorzatę Frąckiewicz, Bożkę Rydlewską, Jacka Ambrożewskiego, Justynę Styszyńską, Joannę Gębal i Monikę Zborowską, Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, Annę Czerwińską-Rydel. Książki obrazkowe oraz proza Stanisława Lema stały się także inspiracją dla zaproszonych na Festiwal pedagogów i pedagożek do stworzenia autorskich warsztatów konstruktorskich, tanecznych, performatynych czy spaceru filozoficznego. Wiele miejsca podczas spotkań warsztatowych poświęcone będzie sylwetkom polskich naukowców i naukowczyń, którzy mieli wpływ na przełomowe odkrycia dotyczące kosmosu.

Dla osób dorosłych zainteresowanych picturebookami zarówno zawodowo, jak i osobiście, odbędzie się spotkanie dyskusyjne o fenomenie i sukcesie popularnonaukowych książek obrazkowych. W rozmowie udział wezmą autorzy (Boguś Janiszewski i Max Skorwider), redaktor wydawnictwa Dwie Siostry (Maciej Byliniak), pedagożka twórczości i trenerka (Monika Just) oraz  literaturoznawczyni i prezeska Polskiej Sekcji IBBY (Anna Czernow). Kolejnym spotkaniem eksperckim będzie twórcze śniadanie z Dawidem Ryskim (autorem identyfikacji wizualnej tegorocznego Festiwalu) dla studentów kierunków artystycznych związanych z ilustracją.

Wyróżniającym znakiem dla Festiwalu KROPKA+KRESKA jest bogaty program performatywny, w którym pokazujemy, jak książka obrazkowa inspiruje twórców innych dziedzin sztuki. Ważnym kontekstem dla tegorocznego Festiwalu jest  dorobek literacki Stanisława Lema, który w swojej prozie science-fiction otworzył nowy rozdział refleksji humanistycznej, będącej na pograniczu nauki, technologii, filozofii i sztuki.  W tym roku kosmiczne i lemowskie tropy zaprezentują: autorzy i autorki spektakli narracyjnych (Jacek Kaczmarek i Patrycja Napierała, Katarzyna Jackowska-Enemuo i Antoni Sojka), Mały Teatr Ilustracji („Księżyc” – spektakl Kamishibai), Dansema Dance Theatre z Litwy („Twinkles” – spektakl taneczny dla najnajów), Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic („Wielkie Gorące Szybkie Puff” na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”), Teatr Lalek Guliwer z Warszawy („Przyjaciel Automateusza – spektakl on-line na podstawie prozy Stanisława Lema), Frozen Charlotte ze Szkocja („Valentina’s Galaxy” spektakl on-line inspirowany historiami kobiet w kosmosie).

W programie nie zabraknie również nieziemskiego szaleństwa. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję stworzyć kosmiczny dress code, potańczyć podczas Kosmicznego Disko, obejrzeć on-line zwariowany serial familijny „NASZA – misja na Marsa” czy przeżyć międzyplanetarną przygodę, nocując w Fabryce Sztuki. A na finał Festiwalu koncert „Nie z tej Ziemi” zagra Asi Mina z kwartetem SONOS.

Więcej informacji: festiwalkropkaikreska.com


Metryka strony i historia zmian