Hasło tegorocznej edycji brzmi „Alfabet dialogu”. Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, powołując się na słowa papieża Franciszka: „Jeśli pozostajemy zamknięci w samych sobie, nie możemy się rozwijać. Natomiast, gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem”, podkreśla otwartość i wielokulturowość Łodzi, dla której festiwal ten ma ogromne znaczenie.
W koncercie upamiętniającym Leonarda Cohena wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród 12 znakomitych wokalistek znajdą się m.in. Anna Dąbrowska, Anita Lipnicka, Natalia Przybysz i Maria Peszek. Koncert przygotuje znany producent muzyczny, kompozytor i muzyk – Leszek Biolik. Artyści tegorocznej edycji festiwalu wspólnie przygotują wielkoformatowy mural „Skrzyżowanie Kultur 2017”. Koordynatorem projektu jest łódzki artysta Piotr Chrzanowski, autor m.in. muralu „Serce Adama” na budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
W programie przygotowanym przez czterech kuratorów: Marcina Tercjaka, Teresę Latuszewską-Syrdę, Jakuba Porcari oraz Przemysława Owczarka znajdzie się wiele wydarzeń teatralnych, m.in. „Inkarnacje” w realizacji Marty Ziółek, występ kabaretu „Pożar w burdelu”, a także festiwalowa premiera dla dzieci „Baśń o Rybaku i Złotej Rybce” w reżyserii Anny Retoryk, koncerty plenerowe i klubowe, instalacje i atrakcje artystyczne w przestrzeni miejskiej oraz spotkania literackie i filmowe.
Tegoroczna edycja festiwalu zmieni swoją formułę i identyfikację wizualną. Pojawi się nowe logo zaprojektowane przez firmę Progressivo PSV. - Pomimo nowoczesnej formy, nie zrywamy z przeszłością wydarzenia. Proponujemy odwołania do artystycznych dokonań łódzkiej awangardy, przełożone na współczesny język komunikacji – wyjaśnia Mateusz Lipski z Progressivo PSV.