Koncerty z udziałem gwiazd – od KAMP! i Izabeli Trojanowskiej po Leszka Biolika z Krzysztofem Zalewskim. Kameralne muzyczne spotkania z Danielem Spaleniakiem i Shortparis. Premierowe spektakle Agaty Dudy-Gracz, Magdaleny Kumorek i Mariusza Zaniewskiego i uznane już tytuły: sardyński Macbettu, poznańska Ambona Ludu czy krakowska Hańba. Wystawy, piknik artystyczny i interwencje w przestrzeni miejskiej z udziałem najgłośniejszych nazwisk artystów młodego pokolenia, takich jak Dominika Olszowy, Julita Wójcik czy Norbert Delman. To tylko niektóre z propozycji, które wypełnią dziewięć festiwalowych dni, pomiędzy 6 a 14 września.
- Będzie to dziewięć dni i ponad czterdzieści wydarzeń przygotowanych w 26 miejscach w całej Łodzi spiętych wspólnym hasłem: Współistnienie – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.
Za program teatralny festiwalu odpowiada Agata Duda-Gracz. Zaproszenie reżyserki przyjęły Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona, które pokażą Makbeta w języku sardyńskim, ale w klasycznej elżbietańskiej realizacji, a także krakowski Teatr Ludowy z Hańbą, poznański Teatr Nowy z Amboną Ludu oraz wrocławski Teatr Układ Formalny z przedstawieniem Spólnota. Sekcja teatralna to aż trzy premiery. Magdalena Kumorek w swoim monodramie Madaleine zabierze publiczność w niezwykle osobistą muzyczną podróż do pełnego emocji świata kobiet, zaś Mariusz Zaniewski wyreżyseruje Dzza/Przyszłość boli tylko raz – spektakl, w którym przygląda się zagrożeniom współczesności, bohaterami swojego tekstu czyniąc dzieci. W pełni autorska będzie również propozycja samej Agaty Dudy-Gracz: Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów.
– Jest to opowieść o osobach, żyjących w różnych epokach historycznych i obyczajowych, pod różnymi szerokościami geograficznymi, których wyjątkowość była wynikiem specyfiki epoki i okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Dwadzieścia żywotów, z jakiegoś powodu uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia – zapowiada reżyserka, a zarazem autorka tekstu, scenografii i kostiumów, która do współpracy przy tworzeniu spektaklu zaprosiła studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza.
Również Teatr Lalek Arlekin przygotowuje na festiwal premierę. Zapisani w reżyserii Joanny Gerigk, specjalizującej się w realizacji tekstów opartych na faktach, za punkt wyjścia obiorą książkę Płonące świece Belli Chagall. Dla najmłodszych plenerową prezentację Piotrusia Pana ma Teatr Pinokio, który przedstawieniem w cyrkowym namiocie w Parku Ocalałych zakończy swój wakacyjny wędrowny cykl.
Silną reprezentację w tegorocznej edycji mają też sztuki wizualne, zorganizowane wokół dwóch głównych projektów – wystawy Owoce drzew wszystkich w Pasażu Lido i całej serii zdarzeń pod wspólnym tytułem Miasto Babel, które rozleją się po całym mieście od Księżego Młyna po Bar Bambus. Za program tej sekcji odpowiadają Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak. Na wystawę złożą się prace uznanych artystów młodego pokolenia: Norberta Delmana, Kaspra Lecnima, Dominiki Olszowy, Liliany Piskorskiej, Irminy Rusickiej, Katyi Shadkovskiej, Jany Shostak i Stacha Szumskigo.
Z kolei Miasto Babel to trzynaście spotkań ze sztuką, oddających głos młodym artystom, galerzystom i kuratorom, którzy nie boją się podjąć ryzyka, jakie niesie zaangażowana wypowiedź i nieoczywista forma. Izraelska artystka Hagar Cygler zastanowi się nad polsko-żydowską historią wpisaną w dzieje jej rodziny, gruziński kolektyw InChina podda refleksji procesy migracyjne, a Marteen Schuurman z Amsterdamu porozmawia z przedstawicielami różnych kultur o ich wizji ziemi obiecanej. Nie zabraknie istotnych tematów podanych w konwencji zabawy – Galeria Sandra zorganizuje na Księżym Młynie piknik poświęcony empatii i antydyskryminacyjnej edukacji, a Smutne Kobiety wraz z Galerią W Y uhonorują wietnamską społeczność koncertem z karaoke. Miasto Babel zagości też w niespodziewanych miejscach – w parkach, na placach, na ulicy przed piekarnią. Galeria Serce Człowieka zaprosi na wystawę Kamila I do Synagogi Reicherów, a Galeria Śmierć Frajerom na plac przed barem Bambus. Niektóre działania będą mieć charakter efemeryczny, inne trwalej zaingerują w przestrzeń miejską. Zaproszenie festiwalu przyjęła również Julita Wójcik, której instalacja zagości w Parku Staromiejskim.
Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszy się muzyczna część programu, w tym dwa premierowe wydarzenia. Pierwszym z nich będzie taneczne Hot Dance Party w Klubie Wytwórnia. Zespół Kamp! i jego goście: Izabela Trojanowska, Kev Fox, Hania Rani, Piotr Zioła, Rosalie i Barbara Wrońska na nowo zinterpretują hity muzyki elektronicznej lat 80. i 90.
Z kolei koncert główny Znikające miasto z udziałem Krzysztofa Zalewskiego, Mony Mur, Meli Koteluk, Ralpha Kamińskiego, pod kierownictwem artystycznym Leszka Biolika i w reżyserii Matyldy Damięckiej, opowiadać będzie o Łodzi – wielkim mieście, które jak soczewka skupia wszelkie zdarzenia współczesności, ukazując w powiększeniu zderzenia interesów, intencji i potrzeb, a jednocześnie nieustannie inspiruje artystów.
Do Łodzi przyjedzie też Daniel Spaleniak z koncertem Łódź on Fire, do którego zaprosił znakomite wokalistki Melę Koteluk, Misię Furtak, Hanię Rani i Kasię Kowalczyk.
Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Organizowane od 17 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości. Opowiada o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu, do których kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka czy sztuki wizualne.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 000 złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów.
Niektóre z wydarzeń są biletowane lub wymagają rezerwacji!
Szczegółowe informacje oraz harmonogram można znaleźć na stronie www.4kultury.pl.