Geotermia dałaby Łodzi duże oszczędności

  • kategoria:
  • Rada Miejska

Wciąż nie wiadomo, kiedy rozpocznie się jedna z najważniejszych planowanych łódzkich inwestycji – projekt geotermia Łódź, który ma być realizowany przy Aquaparku Fala. W tej sprawie wielokrotnie interweniowali łódzcy radni Platformy Obywatelskiej.

Efektem tego projektu ma być przeprowadzenie odwiertu geotermalnego, który pozwoli na rozpoczęcie prac nad uzyskaniem energii cieplnej z wód termalnych. Ich temperatura może sięgać 85 stopni Celsjusza.

- Pozyskana w ten sposób energia miałaby ogrzewać Aquapark Fala oraz między innymi powstające w Łodzi Orientarium. Dałoby to miastu duże oszczędności. To ekologiczna energia. Mamy różne zapowiedzi związane z walką ze smogiem, niską emisją, a wsparcie dla pozyskiwania takich właśnie ekologicznych źródeł energii jest właściwie ze strony rządu całkowicie wstrzymane- mówił na konferencji prasowej radny PO Bartosz Domaszewicz.

Jego zdaniem bierność w tej sprawie widać również w działaniach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Nie uwzględnia on Łodzi w swoich projektach. Tymczasem w ubiegłym roku geotermia i projekty biznesowe ojca Tadeusza Rydzyka uzyskały dotację w wysokości ponad 40 mln zł. Widać z tego, że tam gdzie są polityczni przyjaciele, decyzje wydaje się szybko i sprawnie. W łódzkiej sprawie powinni interweniować parlamentarzyści PiS z naszego miasta - to ich rola. Jest pani rzecznik rządu z ambicjami rządzenia Łodzią, ale nie widać jej zaangażowania w tę sprawę  - dodał radny.