Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

  • kategoria:
  • Tożsamość i tradycja

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji wróciły na swoje stałe miejsce – pod pomnik na Starym Rynku w Łodzi.

Fot. Paweł Łacheta/UMŁ
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Fakt, że wróciliśmy na Stary Rynek jest wzruszający. To jedno z najstarszych miejsc w Łodzi, ale dziś jak widać – zupełnie nowe.  
Dzięki rewitalizacji udało się zatrzymać upływ czasu, przywrócić godny wygląd ważnej przestrzeni. W ten sposób pokazujemy jak ważna jest historia, która nas kształtuje, ale też chcemy potwierdzić, że Łódź jest piękna. Że może wyróżniać się w świecie i mamy czym się pochwalić – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas uroczystości przy pomniku.  

- Łódź płynie prężnie od wielu lat, chociaż ostatnie lata było to trochę pod prąd i wbrew niepomyślnym wiatrom. Teraz mamy nadzieję, że nadejdą dla niej lepsze lata, rozwinie się i wypłynie na szerokie wody – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Bartosz Domaszewicz.

O historii starego miasta w Łodzi, na kanwie którego powstała metropolia fabryczna opowiadał prof. dr hab. Tadeusz Grabarczyk. Profesor jest redaktorem naczelnym pierwszego tomu monografii miasta Łodzi, który poświęcony był właśnie Łodzi najdawniejszej, "rolniczej". Nastepnie pod kamieniem pamiątkowym spoczęły wiązanki w barwach łódzkich i polskich. Kwiaty złożył również wicewojewoda Marek Mazur, łódzcy parlamentarzyści, radni dyrektorzy instytucji, organizacje kombatanckie, służby mundurowei przedstawiciele wielu łódzkich środowisk. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie z akcentami łódzkimi w postaci papierowych łódeczek, które od kilku lat dekorują ważne rocznice  z historii Łodzi.

Następnie część gości udała się pod Pomnik Ulicy Piotrkowskiej. Ten nietypowy monument postawiony przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej, co roku powiększany jest o jeden element. Akt ten to symboliczne „urodziny” również ulicy Piotrkowskiej, która osiągnęła w tym roku 201 lat. Dwieście pierwszy „centymetr” dołożyli do monumentu wiceprezydent Małgorzata Moskwa – Wodnicka oraz przewodniczący Bartosz Domaszewicz.


Metryka strony i historia zmian