Mikrogranty to niewielkie – do 5 tys. zł dofinansowanie do działań sąsiedzkich, społeczników, czy grup nieformalnych, a nastawione na poprawę jakości życia mikrospołeczeństw w mieście, takich jak przestrzeń wspólna dla kilku kamienic, czy skwer przed blokiem.
W II edycji walczyły 83 projekty, realizowanych będzie 38. Są wśród nich takie pomysły, jak: „Mur, który łączy”, „Więcej zieleni na Wschodniej od dziś”, czy „Pszczeli sąsiedzi”.
- Wśród tegorocznych zwycięzców dużo jest działań podwórkowych, sąsiedzkich, zieleni, czy drobnej infrastruktury – podsumowuje Łukasz Waszak z Centrum Opus.
Niezwykłe jest to, że często sąsiedzkie społeczności i współpraca nawiązują się, właśnie dzięki takim projektom. Tak też było w przypadku Legionów 50 – podwórka, o które mieszkańcy zaczęli wspólnie dbać i dokładać do niego coraz to nowe elementy polepszające życie w tym miejscu.
- Pierwsze pieniądze, które udało nam się pozyskać, przeznaczyliśmy na zagospodarowanie tej podwórkowej przestrzeni – na kupno ziemi, ławki, altanę, a kwiaty i krzewy zorganizowaliśmy sami. To zaostrzyło nasz apetyt na zmianę tej przestrzeni, stąd projekt dotyczący muralu – mówi Milena Roguszewska – pomysłodawczyni projektu „Mur, który łączy”.
Wszystkie projekty będą realizowane od 1 lipca do 8 grudnia, a szczegóły o projektach będzie można znaleźć na stronie www.opus.org.pl.