Na maszt wciągnięto flagę, a wartę przy pomniku Józefa Piłsudskiego wystawili legioniści w tradycyjnych szarych mundurach. U stóp pomnika złożono wiązankę w barwach miasta od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
Wcześniej w Łódzkim Domu Kultury odbyła się pamiątkowa akademia. Aktorzy Teatru Nowego w Łodzi czytali wiersze dedykowane Józefowi Piłsudskiemu, a uczniowie Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella zaprezentowali program tańców i piosenek patriotycznych. Prowadzący uroczystość Stanisław Świerkowski odczytał fragmenty wspomnień bliskich marszałkowi osób, które opowiadały czym był za czasów życia Piłsudskiego dzień 19 marca.
W dwudziestoleciu międzywojennym było to prawie narodowe wydarzenie. W całym kraju, zwłaszcza w Warszawie odbywały się wówczas imprezy artystyczne, spektakle, projekcje filmowe. Charakterystycznym zwyczajem stało się przesyłanie solenizantowi laurek kartek okolicznościowych - po raz pierwszy taka akcja miała miejsce w 1931 r. podczas pobytu marszałka na Maderze. Przesłano wówczas ponad milion kartek, w których segregowaniu brali udział najbliżsi współpracownicy marszałka m.in. Kazimiera Iłłakowiczówna, jego sekretarka. Najładniejsze z kartek trafiły wówczas do Muzeum Belwederskiego. Sam marszałek z pewnym dystansem odnosił się do licznych hołdów jego pamięci, niezbyt chętnie brał udział w oficjalnych okolicznościowych wydarzeniach i przeważnie spędzał czas imienin w Wilnie.