Inauguracja sezonu kulturalnego 2021/2022

  • kategoria:
  • Kultura
  • Aktualności kulturalne

Nagrody dla artystów i animatorów kultury, dyplomy dla laureatów stypendiów artystycznych, wyróżnienia dla mecenasów kultury oraz podsumowanie ubiegłych 12 miesięcy, a także zapowiedź przyszłych wydarzeń, festiwali, koncertów i wystaw. Przedstawiciele łódzkich instytucji kultury, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi i Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Wiceprezydent Miasta Łodzi, uroczyście powitali nowy sezon kulturalny w Teatrze Arlekin.

Laureaci nagród Prezydenta Miasta Łodzi

Rozpoczęcie sezonu kulturalnego jest okazją do uhonorowania łódzkich artystów, animatorów, mecenasów kultury oraz wyróżnienia młodych, ambitnych i bardzo obiecujących artystów, przed którymi otwierają się drzwi kariery. To także szczególna okoliczność, aby podsumować mijający rok, przyjrzeć się kulturalnym planom na przyszłość i złożyć podziękowania wszystkim, którzy dbają o rozwój kultury w Łodzi.

W ciągu ostatnich miesięcy Łódź odżyła kulturalnie. To bardzo ważne dla całego miasta, bo okazało się, że po okresie pandemii wszyscy obserwujemy wybuch kreatywności i aktywności łódzkich artystów oraz  animatorów, czego efektem jest niezwykle bogata oferta kulturalna. Łodzianie na nią czekali, a teraz tak chętnie z niej korzystają. Z nadzieją patrzmy w przyszłość, bo plany na kolejny sezon są wspaniałe - powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Z kolei Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Wiceprezydent Miasta Łodzi, dziękowała za zaangażowanie i aktywność artystów w  czasie pandemii:  ... pomogliście nam wszystkim przetrwać ten najtrudniejszy moment strachu i niepewności, budując więzy międzyludzkie, wypełniliście naszą tęsknotę za sztuką, działaniami w internecie, a potem przedstawiliście bardzo bogatą ofertę wydarzeń, z których mogliśmy korzystać, spotykając się z wami i z sztuką w przestrzeni miejskiej.

Ważnym punktem programu było wręczenie dyplomów, wyróżnień oraz nagród. Na scenie pojawili się laureaci stypendiów artystycznych, łódzcy artyści i animatorzy oraz przedstawiciele firm, które wspierają kulturę miasta i przyczyniają się do jej rozwoju.

Laureaci stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Łodzi 2021

Anna Furkałowska, wiolonczelistka, muzyk estradowy
Karolina Gębka, artystka wizualna
Ewelina Hajda, marimbafonistka
Maciej Kądziela, saksofonista jazzowy
Sara Kozłowska, tancerka, nauczycielka tańca współczesnego
Maria Krasnodębska, rzeźbiarka, artystka wizualna
Magdalena Prochasek-Jakubowska, aktorka
Magdalena Skrzypczak, pisarka, malarka
Karol Szlawski, pisarz
Aleksandra Wysokińska, artystka sztuk wizualnych
Karolina Zajdel, aktorka
Kacper Zaorski-Sikora, malarz

Laureaci nagród Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz ochrony kultury

Sebastian Adamkiewicz, muzealnik, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Tomasz Armada, projektant mody, artysta wizualny
Magdalena Gonera, edukatorka, muzealniczka, Centralne Muzeum Włókiennictwa
Fundacja Kamila Maćkowiaka
Aneta Madziara, edukatorka, animatorka kultury
Ewa Latkowska-Żychska, artystka, pedagożka
Krystyna Stanisława Piaseczna, dziennikarka, autorka programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych
Ewa Puszczyńska, producentka filmowa
Natalia Scegielniak-Glica, muzealniczka, Muzeum Miasta Łodzi
Aleksandra Shaya, animatorka kultury, artystka
Stowarzyszenie Śpiewacze "Harmonia"
Barbara Szcześniak-Kłosowska, aktorka
Mariusz Wilczyński, autor filmów animowanych, performer
Katarzyna Żuk, aktorka, pedagożka, reżyserka

Nagrodę dla najlepszego aktora 2020 roku, czyli "Srebrny Pierścień" odebrała Adrianna Maliszewska z Teatru Arlekin.

"Złote Jabłka" dla mecenasów kultury odebrali przedstawiciele firm: Transfer Multisort Elektronik i Spółdzielni Mieszkaniowej im. Mikołaja Reja.

Zapowiedź planów artystycznych i wydarzeń, pozwala z nadzieją, optymizmem, a nawet z niecierpliwością czekać na ich realizację. Łódzkie teatry pracują nad przygotowaniem kilkunastu premier. Czekają nas nowe wystawy w: Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy w EC1. Miejska Galeria Sztuki zapowiada m.in. niezwykle prestiżową wystawę malarstwa w lutym 2022 r., a Fabryka Sztuki zamierza rozpocząć swój największy jak do tej pory międzynarodowy projekt artystyczny. Jesień będzie wypełniona wydarzeniami, a wśród nich m.in. wyjątkowe święto filmów i audycji dokumentalnych - 31. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu czy Puls Literatury, jeden z największych festiwali literatury w Polsce, któremu towarzyszy przyznanie bardzo atrakcyjnej nagrody literackiej za całokształt dokonań - Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

Powiązane pliki


Metryka strony i historia zmian