W namiotach partnerów będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach rękodzieła wykonując m.in. kwiaty z krepiny i bransoletki metodą makramy, poćwiczyć umysł rozwiązując zadania logiczne, czy krzyżówki związane z łódzkimi gazetami sprzed 100 lat lub próbując swoich sił w konkursach, rebusach i quizach. Nie zabraknie również ćwiczeń z fizjoterapeutami i instruktorami oraz atrakcji dla całych rodzin tj. gra w chińczyka, kręgle i Jengę w rozmiarze XXL.
W strefie poświęconej zdrowiu wykonywane będą bezpłatne badania i pomiary, w tym: badanie EKG, badanie lampą szczelinową w kierunku jaskry i urządzeniem do monitorowania zawartości tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu; pomiar poziomu cukru, tkanki tłuszczowej, glikemii oraz parametrów antropometrycznych. Stanowisko fizjoterapeutyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaoferuje pomiary siły mięśniowej, testy równowagi, koordynacji, diagnostykę neurologiczną oraz ocenę zakresu ruchu stawów za pomocą goniometru. W wybranych namiotach będzie można również zasięgnąć porad fizjoterapeutów, farmaceutów, dietetyków, diabetologa i pielęgniarki uro-ginekologicznej, a także skorzystać
z masażu aparatem do mechanicznego drenażu limfatycznego.
Na scenie zaprezentują się m.in. grupy kabaretowe, taneczne i wokaliści 60+, Orkiestra Dęta, Chór Żydowski CLIL, Zespół Pieśni i Tańca „Łódź”, a także modelki 60+ w specjalnie przygotowanym na tę okazję pokazie.
Ukoronowaniem wydarzenia będzie koncert Stanisława Soyki z Zespołem Soyka Kwartet, który rozpocznie się o godzinie 18:00. Tego wokalisty i kompozytora nie trzeba przedstawiać. Mówi się o nim „zwierzę muzyczne”. Ciągle się zmienia, dużo improwizuje, a mimo to jego kompozycje można poznać już po kilku pierwszych dźwiękach. Jest niezwykle charyzmatyczny i z łatwością podbija serca zgromadzonej publiczności. Uważa się za człowieka szczęśliwego. Docenia to, co już umie, ale fascynuje go możliwość dalszego rozwoju. Twierdzi, że z wiekiem muzyka sprawia mu jeszcze większą radość, którą chce się dzielić z słuchaczami.
W ramach inauguracji organizator zapewni tłumacza języka migowego, który będzie widoczny na dużym ekranie przez cały czas trwania wydarzenia. Szczegółowy wykaz artystów oraz wystawców jest dostępny na stronie: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/lodzkie-senioralia/
Po uroczystym otwarciu XI Łódzkich Senioraliów rozpocznie się cykl wydarzeń odbywających się na terenie całego miasta. W dniach 11 maja – 23 maja 2025 r. mieszkańcy Łodzi będą mieli okazję wziąć udział w ponad 400 wydarzeniach przygotowanych przez Miasto i ponad 90 partnerów projektu. Informator zawierający szczegółowy harmonogram XI Łódzkich Senioraliów jest dostępny w Miejskich Centrach Medycznych oraz punktach informacji Urzędu Miasta Łodzi. Elektroniczna wersja informatora dostępna jest na stronie organizatora: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/lodzkie-senioralia/
W trakcie trwania Łódzkich Senioraliów (tj. w dniach 10-23 maja) posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora mają zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.
Patronem medialnym XI Łódzkich Senioraliów jest ogólnopolskie czasopismo Gazeta Senior.
Kontakt z koordynatorem projektu : 42 638 47 30/ dlaseniorow@uml.lodz.pl (Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej)