Jubileuszowy Kongres Kobiet w Łodzi. Na stulecie nadania praw wyborczych Polkom

  • kategoria:
  • Miasto
  • Kongres Kobiet

16 czerwca br. w Łodzi rozpocznie się jubileuszowy X Ogólnopolski Kongres Kobiet. Trwające dwa dni święto kobiet poświęcone będzie 100-leciu nadania praw wyborczych Polkom. Organizatorzy we współpracy z organizacjami pozarządowymi przygotują sesje, panele, warsztaty oraz liczne wydarzenia towarzyszące i artystyczne, podczas których poruszone zostaną tematy ważne dla kobiet.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Jubileuszowy X Kongres Kobiet odbędzie się w Łodzi
4 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Kongres Kobiet to największy ruch w Polsce. Powstała 10 lat temu inicjatywa łączy kobiety z różnych środowisk, m.in biznesu, organizacji pozarządowych, kultury, nauki i polityki i z roku na rok rośnie w siłę. W zeszłym roku wydarzenie zgromadziło ponad 4 tys. uczestniczek i uczestników. - Przede wszystkim staramy się być platformą dla różnych organizacji pozarządowych i inicjatyw. Wszyscy, którzy chcą coś zrobić, aby demokratyczny postulat równości stał się bardziej realny mają w ramach kongresu swoje miejsce - podkreśla prof. Magdalena Środa, pomysłodawczyni i twórczyni Kongresu Kobiet. Wydarzenie jest okazją do spotkań i rozmów na ważne tematy, ale także do budowania więzi i solidarności wśród kobiet. Tematy poruszane podczas tegorocznego kongresu wywodzą się z potrzeb kobiet w danym regionie i ustalane zostaną wspólnie z działającymi na terenie Łodzi organizacjami pozarządowymi.   

- Jubileuszowy X Kongres Kobiet odbędzie się w Łodzi. Dziękuję organizatorom za zaufanie i współpracę, bo pozwoliła, by ta cenna inicjatywa odbyła się w Łodzi, mieście kobiet, które powstało dzięki kobietom. Myślę, że łódzcy fabrykanci nie byliby w stanie zbudować tak pięknego miasta bez bardzo ciężkiej i trudnej pracy kobiet - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Istotnym elementem Kongresu Kobiet jest herstoria, czyli przybliżanie historii Polski, ale także Łodzi z perspektywy kobiet. - Będziemy mówiły o pierwszych posłankach sejmu ustawodawczego, o Aleksandrze Piłsudskiej, dzięki której mamy prawa wyborcze, o wielkich łodziankach, o kobietach, które stały na czele strajków głodowych i tych, które nigdy nie zdążyły opowiedzieć o swojej krzywdzie, ale też o swoim sukcesie - wylicza dr Małgorzata Tkacz-Janik, pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. Obchodów Stulecia Praw Kobiet.

Wśród omawianych problemów znajdą się także kwestie ekonomicznej niezależności kobiet i niewystarczającej liczby kobiet w samorządach lokalnych, które wciąż zdominowane są przez mężczyzn.     

Główne hasło kongresu ogłoszone zostanie podczas spotkania Gabinetu Cieni, 8 marca br. 


Metryka strony i historia zmian