Katastrofa finansowa coraz bliżej Łodzi. Jak PiS doprowadził 99,1% miast będących w Związku Miast Polskich na skraj upadku?

  • kategoria:
  • Rada Miejska

Dzisiaj odbyła się konferencja radnych Rady Miejskiej w Łodzi na której mówili o coraz gorszej sytuacji finansowej samorządów.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Marcin Hencz, radny Rady Miejska w Łodzi: Po 8 latach PiS Związek Miast Polskich może zmienić nazwę na Związek Bankrutów Polskich. Na 354 miasta, aż 351 będzie miało dziurę w budżecie. To nie jest sytuacja, która powstała nagle. Jest to konsekwencja wielu działań prowadzonych przez rząd w postaci pozorowanych obniżeń podatków dla mieszkańców. Natomiast, rządowi rosną dochody z akcyzy oraz VAT. Podatki, które zostały obniżone, zasilały samorządy. Dzięki nim moglibyśmy prowadzić inwestycje w postaci remontów szkół oraz dróg. Doszliśmy do sytuacji, w której grozi nam widmo zaciągnięcia kredytu na wydatki bieżące. W Polsce są już miasta, które musiały zdecydować się na taki krok. Przykładem mogą być Suwałki. W historii samorządów jest to rzecz zupełnie nowa, a rekompensaty rządowe nie pokrywają nawet połowy strat, jakie ponosimy.

Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Nie od dziś wiadomo, że rząd PiS chciałby stłamsić samorządy poprzez zabieranie im pieniędzy. W wyniku zmian podatkowych uwarunkowanych Polskim Ładem, w tym roku mamy rekordowe straty w budżecie, które sięgają 600 mln zł. To są ogromne pieniądze, za które moglibyśmy przeprowadzić remonty dróg, chodników oraz wiele więcej. Niestety jesteśmy w sytuacji, w której samorządy muszą brać kredyty na wydatki bieżące. Obawiamy się, co będzie w kolejnych latach. Unia Metropolii Polskich znalazła receptę na naprawę finansów polskich samorządów. Ich postulaty dotyczą: zwiększenia udziału w PIT, zmiany ustawy w taki sposób, by samorządy miały wpływy z podatku ryczałtowego, zwiększenia rekompensaty rządowej i subwencji oświatowej.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: Miał być ekonomiczny cud w postaci Polskiego Ładu, a zdaniem ekonomistów projekt okazał się jednym wielkim niewypałem. Na zmianach podatkowych miasto straciło gigantyczne środki. Wielokrotnie postulowaliśmy, żeby zmiany w podatku PIT były rekompensowane stosownymi kwotami. Niestety nasze pomysły trafiły w próżnie. Mamy do czynienia z olbrzymią dziurą w budżecie, która jest związana z niewystarczającą subwencją oświatową. PiS postanowił uderzyć w finanse samorządów. Widzimy tego finał w postaci 99,1% miast będących w Związku Miast Polskich.


Metryka strony i historia zmian