Łódź edu kul | Malarskość filmu - nowatorski projekt edukacyjny Muzeum Kinematografii

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne
  • edukacja kulturalna

W 2021 roku Muzeum Kinematografii w Łodzi prowadziło kolejną odsłonę cyklu „Polski punkt widzenia – malarskość filmu 3.0”. Jego efektem jest 40 zrealizowanych warsztatów, 33 projekcje i ponad 200 prac warsztatowych. W tym artystycznym programie edukacyjnym wzięło udział ponad 800 uczniów szkół średnich i nauczycieli oraz osób zainteresowanych współczesnymi zjawiskami w sztuce.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

„Polski punkt widzenia – malarskość filmu” to nowatorski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich filmach zainspirowanych malarstwem i grafiką. Znani filmoznawcy przybliżają sylwetki sławnych reżyserów i wybitnych artystów. Twórców niebanalnych i oryginalnych. Oraz, a może przede wszystkim, ich dzieła. Doceniane, uznane i te zapomniane, nienagradzane.

Zajęcia w trybie stacjonarnym i online odbywały się na jeden z wybranych tematów:

➡ Średniowieczne inspiracje architektoniczne i współczesne inspiracje malarskie „Katedrze” Tomasza Bagińskiego;

➡ Symbolika malarstwa XIX-wiecznego i mistyka pisania ikon w „Świtezi” Kamila Polaka;

➡ Łódź odmalowana kamerą Edwarda Kłosińskiego i Witolda Sobocińskiego w filmie „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy;

➡ Szaleństwo codzienności, codzienne szaleństwo, czyli słów kilka o życiu artystów – „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego.

Zapraszamy do obejrzenie galerii fotografii prac warsztatowych

W ramach projektu powstał także przewodnik o kulturze remiksu, domenach publicznych, elementach prawa autorskiego i wolnych licencjach

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Łodzi i ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiały źródłowe i ilustracje: Muzeum Kinematografii w Łodzi


Metryka strony i historia zmian