Łódź edu kul | wyjątkowy audio przewodnik i film o ulicy Piotrkowskiej

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne
  • edukacja kulturalna

Być może nie wszyscy łodzianie jeszcze wiedza ale w najbliższych latach Łódź będzie obchodziła dwie wielkie rocznice – 600-lecia przyznania praw miejskich oraz 200-lecia istnienia ul. Piotrkowskiej. Dokładnie w 1823 r. wbito pierwszą tabliczkę z nazwą głównej ulicy naszego miasta, ale aby do tego doszło już dwa lata wcześniej zaczęto sporządzać plany regulujące dawny trakt do Piotrkowa Trybunalskiego. Te wydarzenia stały się inspiracją dla Stowarzyszenia Topografie, które w 2021 r. zrealizowało projekt poświęcony ul. Piotrkowskiej.

materiał Stowarzyszenia Topografie

Topografie – od 14 lat zajmujące się popularyzacją historii Łodzi – starają się bezpośrednio docierać do mieszkańców organizując wydarzenia w przestrzeni miejskiej i prowadząc działania Internetowe. Tak też było i tym razem. Zorganizowano serię spacerów po ul. Piotrkowskiej oraz „Małe święto dużej ulicy”, podczas którego odbyły się min.: warsztaty dla dzieci z architektonicznymi klockami Archizo oraz koncert zespołu The Cellos na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i 6 Sierpnia, pod słynnym zegarem.

To jednak działania w Internecie są tymi, które przyciągnęły największą publiczność. W ramach projektu i współpracy z tegoroczną stypendystką prezydent Hanny Zdanowskiej – Anną Furkałowską, powstała strona internetowa www.popiotrkowskiej.pl, która oferuje wyjątkowy muzyczny audio przewodnik po ulicy Piotrkowskiej, a także zwiera film „Piotrkowska. 200 lat ulicy”, który zabiera widza w podróż po całej historii tej jedynej w swoim rodzaju ulicy. 

Film na portalu YouTube w trzy tygodnie od premiery był odtwarzany już prawie 70 000 razy, zyskując przy tym setki pochlebnych opinii. Warto wspomnieć, że produkcja dostępna jest również z polskimi i angielskimi napisami, a w ostatnich dniach pojawiła się również wersja z tłumaczem na Polski Język Migowy. 
Zachęcamy do zapoznania się z treściami przygotowanymi w 2021 r. przez Stowarzyszenie Topografie. Najlepiej zrobić to poprzez stronę www.popiotrkowskiej.pl lub wchodząc na portal YouTube: https://www.youtube.com/c/MiastografTopografie/videos

Materiały źródłowe: Stowarzyszenie Topografie.


Metryka strony i historia zmian