Łódź przyjazna dla obcokrajowców

  • kategoria:
  • Miasto
  • Współpraca z Zagranicą
  • Edukacja i nauka
  • Biznes

Do Łodzi ściągnęli obcokrajowcy. Miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości przygotowało dla nich wiele udogodnień.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
- Pamiętając o wielokulturowej historii naszego miasta i obserwując obecną sytuację imigracyjną, zamierzamy szczególnie zadbać o nowych mieszkańców Łodzi i wprowadzamy wiele udogodnień dla cudzoziemców – mówi wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik.

Urząd Miasta Łodzi przygotował specjalne informatory dla obcokrajowców, którzy postanowią zamieszkać w Łodzi. Poradniki zatytułowane: „Pierwsze kroki”; „Studiuj w Łodzi” oraz  „Zostań w Łodzi”  stanowią kompendium wiedzy w zakresie obowiązującego prawa, ochrony zdrowia, edukacji oraz różnych aspektów pracy i życia w mieście. Zostały wydane w języku angielskim i ukraiński, a w ich dystrybucji pomagają przedsiębiorcy oraz uczelnie wyższe.

- Pamiętając o wielokulturowej historii naszego miasta i obserwując obecną sytuację imigracyjną, zamierzamy szczególnie zadbać o nowych mieszkańców Łodzi i wprowadzamy wiele udogodnień dla cudzoziemców – mówi wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik.

Liczba obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Łodzi z roku na rok wzrasta. Przeważają wśród nich osoby ukraińsko- i rosyjskojęzyczne, ale nie brakuje też przybyszów z innych państw. Szacunki mówią o 50 tys. osób pochodzących z Ukrainy i Białorusi stale przebywających w Łodzi, zaś w trwającym właśnie roku akademickim na łódzkich uczelniach studiuje ok. 2000 studentów pochodzących z Białorusi i Ukrainy.

- Od roku 2021, pochodzący z zagranicy rodzice każdego nowonarodzonego dziecka, dostaną list powitalny od Pani Prezydent. Będzie napisany w języku angielskim lub w wersji ukraińskiej. Tylko w ubiegłym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowaliśmy blisko pół tysiąca maluchów, którzy są nowymi łodzianami, a ich rodzice to obcokrajowcy – zauważa wiceprezydent.

Miasto planuje między innymi uruchomienie bezpłatnych kursów języka polskiego oraz wdrożenie pakietu działań integracyjnych. Odpowiedzialne będą za to organizacje pozarządowe. Poszukiwani są także partnerzy, którzy przygotują kampanię promującą ofertę edukacyjną łódzkich uczelni zagranicą - ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i Białorusi.

- Z nadzieją patrzymy w przyszłość, bo co raz częściej odbieramy sygnały od białoruskich firm IT, które interesują się przeniesieniem swojego biznesu do Łodzi. Tutaj też przygotujemy spore pakiety korzyści i ułatwień – dodaje Pustelnik.

Już od ponad roku w Łódzkiem Centrum Kontaktów z Mieszkańcami osoby słabo znające język polski mogą uzyskać pomoc od urzędników posługujących się językiem ukraińskim i angielskim. Obcokrajowcy będą mieli także możliwość skorzystania z Karty Łodzianina (planowane uruchomienie 1 marca 2021) oraz wziąć udział w kolejnej edycji loterii podatkowej.  


Metryka strony i historia zmian