Łódź wprowadza ułatwienia dla aut elektrycznych, a ZWiK testuje takie pojazdy

  • kategoria:
  • Aktualności - Transport i komunikacja
  • Elektromobilność

Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce, oznakowuje buspasy znakami samochodów elektrycznych. System identyfikacji wizualnej elektromobilności, w tym propozycje znaków poziomych i pionowych, przygotowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce, oznakowuje buspasy znakami samochodów elektrycznych. Auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Jako pierwsze miasto w Polsce oznaczamy piktogramami buspasy, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy zyskają świadomość, że auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach. Cieszę się, że Łódź wyznacza trendy w zakresie ekologii w aglomeracjach - mówi  Adam Wieczorek,  wiceprezydent Łodzi.

System identyfikacji wizualnej elektromobilności w Polsce, w tym propozycje znaków poziomych i pionowych, przygotowało PSPA, największa w Polsce organizacja branżowa, integrująca firmy i organizacje związane z rynkiem zeroemisyjnego transportu.

- Z uwagi na brak kompleksowych rozwiązań prawnych i w większości zamknięty katalog znaków, wprowadzenie szeregu oznaczeń umożliwiających stworzenie systemu informacji dla użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce, jest utrudnione. Dlatego opracowaliśmy gotowe przykłady rozwiązań graficznych, mogące posłużyć jako narzędzie do stworzenia takiego systemu w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów. Liczymy, że nasza propozycja otworzy dyskusję na temat konieczności uregulowania tej ważnej dla rozwoju rynku kwestii – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Za trendami w zakresie elektromobilności podążają także miejskie instytucje, takie jak Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który testuje  pojazdy zero- i niskoemisyjne.

- W ciągu najbliższych lat, do 2025 roku spółka planuje wymienić około 30% swojej floty, właśnie na auta ekologiczne. To dobry moment, by sprawdzić, jakie pojazdy sprawdzają się do celów spółki – mówi Krzysztof Wrześniewski – kierownik Wydziału Transportu ZWiK. Pierwsze 10 aut niskoemisyjnych spółka planuje kupić w 2020 roku.


Metryka strony i historia zmian