Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego wypracowała stanowisko ws. zablokowania wydatków budżetowych dla zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe

  • kategoria:
  • NGO
  • NGO

Stanowisko Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego z dnia 8 maja 2020 r.

 Stanowisko

Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

z dnia 8 maja 2020 r.

ws. zablokowania wydatków budżetowych dot. zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe i możliwego wsparcia organizacji III sektora w trakcie pandemii.

 

W związku z Zarządzeniem Prezydent Miasta Łodzi nr 3851/VIII/20 z dnia 20 kwietnia 2020r. w sprawie blokowania planowanych wydatków budżetowych w 2020 r., Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego (ŁRDPP) wyraża zaniepokojenie blokowaniem wydatków, dotyczących zadań przewidzianych do realizacji przez organizacje pozarządowe.

W opinii ŁRDPP, zadania społeczne (a w szczególności zadania z zakresu profilaktyki zdrowotnej) nie powinny stanowić źródła oszczędności w budżecie Miasta w okresie pandemii. Zdaniem ŁRDPP zasadnym jest zmiana założeń konkursowych dla zadań, które ze względu na ww. okoliczności, nie mogą odbyć się w dotychczasowej formie, a możliwe jest ich przeprowadzenie w inny, zmodyfikowany sposób. Wskazanym jest również, by zaoszczędzone środki na zadania przewidziane do realizacji przez organizacje pozarządowe (a które z uwagi na stan epidemii nie mogą się odbyć), w możliwie najszerszym zakresie trafiły do organizacji w innej, możliwej prawnie formie.

Jednym z możliwych rozwiązań jest np. instrument bezkonkursowego wsparcia zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe w celu przeciwdziałania COVID-19 na mocy
art. 15 zzm. „ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw", który pozwala na realizację ważnych w okresie epidemii zadań (jak np. pomoc osobom potrzebującym, rozwój wolontariatu, wsparcie psychologiczne/kryzysowe itp.).

Ponadto, ŁRDPP widzi potrzebę odblokowania środków na:

- zadanie Wydziału Kultury dot. „dofinansowania inicjatyw kulturalnych i działalności wydawniczej stowarzyszeń i fundacji (WPF)”. W tym obszarze bowiem konkurs został już rozstrzygnięty a zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie umowy powinny być zawarte bez zbędnej zwłoki.

- Fundusz Wkładów Własnych, z którego wsparcie założyły już organizacje starające się o środki ze źródeł zewnętrznych (np. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Jak pokazują różne badania, organizacje starają się dostosować sposób wykonania zadań do istniejącej sytuacji ograniczając lub zmieniając formę prowadzenia usług dla mieszkańców. Liczymy, że wskazane przez nas kierunki pozwolą nie tylko wesprzeć organizacje w obliczu trudnej sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, ale przede wszystkim we współpracy z Miastem podejmować dalsze działania na rzecz Łodzian.


Metryka strony i historia zmian